Зеленски се обрати по сообраќајната несреќа (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

На јавноста ѝ се обрати првиот човек на Украина, Володимир Зеленски.

Loading...

Зеленски по посетата на ослободениот Изум доживеа сообраќајна несреќа, но не се здобил со сериозни повреди.

– Руската армија е во регионот Харков повеќе од пет месеци. А за тоа време окупаторите не се ни обидоа да направат ништо за народот. Само демолираа, само конфискуваа, само занесоа. Зад себе оставија уништени села, а во некои нема ниту една неоштетена куќа. Окупаторите ги претворија училиштата во депонии, а црквите во тоалети – рече Зеленски.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Западот му порача на Зеленски дека сега не е време за членство во НАТО

Русите извршија ракетен напад на реката Криви. Зеленски рече дека Русите со проектили гаѓаат објекти кои немаат воена вредност.

– Тие всушност се насочени кон стотици илјади обични цивили. Тоа е уште една причина што Русија ќе загуби – истакна Зеленски.

 

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...