Зеленски: Се договорив со Макрон за обука на украински пилоти

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека постигнал „многу важен договор за обука на нашите пилоти во Франција“ во вчерашниот разговор со францускиот претседател Емануел Макрон.

Loading...

„Нашата коалиција на модерни борци станува посилна“, рече Зеленски во своето видео обраќање.

Украинскиот лидер не појасни за каков тренинг се работи.

Франција ги нема борбените авиони Ф-16 што неодамна ѝ ги ветија на Украина Данска и Холандија, туку воените авиони Рафал од француско производство и авионите од претходната генерација Мираж 2000.

Зеленски рече дека тој и Макрон разговарале и за тоа што Франција може да направи за да го заштити Украинецот градот и регионот Одеса, клучни за извозот на жито, но тој не даде детали.

Француското Министерство за надворешни работи минатиот месец објави дека ќе ја зголеми воената поддршка за Украина, особено во зајакнувањето на капацитетите за противвоздушна одбрана.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.