Зеленски: Русите ја минираа целата територија околу Киев, целосна катастрофа

Сподели со своите пријатели

Утрово, украинскиот претседател Володимир Зеленски ги предупреди Украинците дека руските сили што се повлекуваат создале „целосна катастрофа“ околу Киев со поставување мини на „целата територија“.

Loading...

„Тие ја поткопуваат целата територија. Тие ги поткопуваат куќите, опремата, дури и телата на убиените“, рече Зеленски во видео обраќањето до нацијата.

 

САД ќе испратат уште 300 милиони долари оружје во Украина

 

Украинската армија објави дека повторно освоила 29 населени места во областа Киев и Чернихив.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Фејсбук го блокираше обидот на Кина да влијае на изборите во САД

Зеленски предупреди дека претстојат тешки битки бидејќи Русија ги прераспоредува војниците.

„Се подготвуваме за уште поактивна одбрана“, рече тој.

Loading...

 

Црвениот крст денеска подготвува нова евакуација на цивили од Мариупол

 

Зеленски преку видео врска не зборуваше за последната рунда преговори одржана вчера.

Руските сили ги блокираа операциите за евакуација од опколениот Мариупол, а Кремљ ги обвини Украинците дека извршиле хеликоптерски напад врз складиште за гориво на руска територија.