САД повторно го откажаа тестирањето на балистичка ракета

Соединетите Американски Држави го откажаа лансирањето на интерконтиненталната балистичка ракета Минутемен 3, јавува денеска Ројтерс. Loading… Ракетата со дострел од 10.000 километри е способна да носи нуклеарно оружје и, според Ројтерс, претставува клучна компонента на американскиот воен арсенал. Пентагон го одложи тестот за прв пат на 2 март, веднаш откако … Continue reading САД повторно го откажаа тестирањето на балистичка ракетаПрочитај повеќе