Зеленски разговарал со премиерот на Индија

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска во телефонски разговор со индискиот премиер Нарендра Моди изјавил дека очекува учество на Индија во спроведувањето на „формулата за мир“.

Loading...

– Имав телефонски разговор со премиерот Нарендра Моди и му посакав успешно претседателство со Г20 – напиша Зеленски на Твитер.

Тој потсети дека на самитот на Г-20 ја објави „формулата за мир“ и рече дека сега смета на учеството на Индија во нејзиното спроведување.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Словачка започна кампања за собирање пари за купување оружје за Украина