Зеленски предложи мировен план пред шефовите на Г20

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во обраќањето преку видео врска до светските лидери собрани на самитот на Г20 во Индонезија рече дека сега е време да се запре руската војна во неговата земја, според мировниот план што тој го предложи.

Loading...

„Убеден сум дека сега е моментот кога уништувачката војна на Русија мора и може да се запре“, рече Зеленски.

„Постои украинска формула за мир. Мир за Украина, Европа и светот. И има голем број решенија кои можат да се спроведат за навистина да се гарантира мирот.

Со учеството на самитот изнесов предлози за вакви одлуки – конкретни и искрени. Украина им нуди на водечките земји во светот да бидат ко-креатори на мирот со нас.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Британија: Русите добија нова пратка ирански дронови камикази

Значи, условите на Украина за мир:

Нуклеарна безбедност

Безбедност на храна

Енергетска безбедност

Loading...

Ослободување и враќање на затворениците и депортираните

Имплементација на Повелбата на ОН и враќање на територијалниот интегритет на Украина и светскиот поредок

Повлекување на руските војници и прекин на борбите“, објави Зеленски на својот Фејсбук по неговиот говор.

„Нема да дозволиме Русија да чека и да ги зајакне своите сили… Убеден сум дека сега е моментот кога руската војна мора и може да се запре“, додаде тој.

Тој рече дека Русија мора да го потврди територијалниот интегритет на Украина, да ги повлече своите војници од украинската територија и да плати компензација за предизвиканата штета.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руски опозиционер прогласен за виновен за ширење „лажни вести“ за армијата

 

 

Loading...

„Војната треба да заврши праведно“

Војната треба да заврши „праведно и врз основа на Повелбата на ОН и меѓународното право“, рече украинскиот претседател.

Тој повика на повторно воспоставување на „радијациона безбедност“ во однос на нуклеарната централа Запорожје, воведување ограничувања на цените на руските енергетски ресурси и проширување на иницијативата за извоз на жито и ослободување на сите украински затвореници.

Зборувајќи за конфликтите во украинската нуклеарна централа Запорожје, Зеленски рече дека никој нема право да го уценува светот со нуклеарна катастрофа и дека Русија ја претворила централата во радиоактивна бомба која може да експлодира во секој момент.

„Ве молиме изберете го вашиот пат за лидерство – и заедно сигурно ќе ја спроведеме формулата за мир“, им рече тој на учесниците на самитот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД испраќаат ПВО опрема во Украина вредна 275 милиони долари

САД очекуваат Г-20 да ја осудат руската војна во Украина и нејзиното влијание врз глобалната економија, изјави претходно висок американски функционер.

Русија својата акција во Украина ја нарекува „специјална операција“ за разоружување на Украина и заштита од фашистите.

Украина и Западот велат дека фашистичките обвинувања се неосновани и дека војната е неиспровоциран акт на агресија.

Откако Русија објави дека претседателот Владимир Путин е премногу зафатен за да присуствува, на самитот на Г20 беше претставена од министерот за надворешни работи Сергеј Лавров.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.