Зеленски го одликуваше лидерот на турската компанија Бајкар

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина Володимир Зеленски го одликуваше Халук Бајрактар, главниот извршен директор на водечката турска компанија за одбранбена индустрија Бајкар, со Државен орден за заслуги од прв степен.

Loading...

Од кабинетот на украинскиот претседател соопштија дека Зеленски го примил Бајрактар ​​и му врачил „Орден за заслуги од прв степен“.

– Учесниците на состанокот беа фокусирани на понатамошната соработка на Украина со компанијата Бајкар за зајакнување на одбранбените способности на украинските вооружени сили – соопштуваат од кабинетот на Зеленски.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија испука седум ракети врз згради во Запорожје, цивили во рушевините (ФОТО)

 

 

 

Зеленски и Бајрактар ​​разговарале и за деталите за изградбата на фабриката Бајкар во Украина и за производство на нова стока со користење на украински делови. Тој и се заблагодари на Турција за поддршката во време на руско-украинската војна.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сепаратисти: Елитните украински единици подготвуваат напад на нуклеарна централа

Состанокот на Твитер ја потврди и Бајрактар, кој сподели фотографија со медалот.

Loading...

– Би сакал да му се заблагодарам на господинот претседател за ова вредно признание. Ќе продолжам да се залагам за свет во кој ќе преовладуваат мирот и правдата – рече тој.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.