Зеленски: Доаѓањето на Блинкен е важен сигнал дека САД се со нас

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина Володимир Зеленски изјави дека денешната посета на американскиот државен секретар Ентони Блинкен на Киев е важен сигнал за Украина, во време кога украинската армија започна контраофанзива на југот и на истокот на земјата, пренесе Ројтерс.

Loading...

– Ова е многу важен сигнал дека САД се со нас. Токму тоа е гаранцијата дека можеме да си ги вратиме териториите и земјиштето – рече Зеленски, пренесе Ројтерс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тајмс: Путин наредил движење на нуклеарниот воен воз до линијата на фронтот во Украина

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.