Заталкани гранати од Мјанмар раниле пет лица во Кина

Сподели со своите пријатели

Пет луѓе во кинески град во близина на Мјанмар беа ранети вчера од залутани артилериски гранати од другата страна на границата, објави кинеската државна агенција Глобал Тајмс, додека борбите меѓу мјанмарската хунта и бунтовниците продолжуваат и покрај преговорите.

Loading...

Глобал тајмс сподели видео на социјалните мрежи на кое се гледа лице како лежи на тротоарот пред ред улични продавници додека луѓето извикуваа: „Повикај полиција!

Повредените се во болница

Во видеото, Глобал тајмс објави дека официјални лица во Женканг, град во провинцијата Јунан, потврдиле дека вчера попладнето гранатирало од Лаукаи, област во регионот Коканг во Мјанмар, погодувајќи го Нансан, град под негова јурисдикција.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Индија – На над милион избирачки места ќе се гласа до 1 јуни

Во меѓувреме петмина повредени се префрлени во болница, се наведува.

Некои борби се водеа на 500 метри од кинеската граница

Со години, Коканг во државата Шан во Мјанмар е нестабилен и проблематичен регион.

Во 2015 година, гранатирање од областа падна и преку границата во Јунан, во време на борби меѓу владините трупи на Мјанмар и бунтовниците, при што беа ранети еден Кинез и четворица мјанмарски државјани и го разгневи Пекинг.

Некои битки во тоа време се одвиваа на растојание од дури 500 метри од границата на Кина и Мјанмар.

Во 2009 година, судирите во истата област принудија десетици илјади луѓе да избегаат преку границата во Кина, објавија кинеските државни медиуми и групите за човекови права.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  СЗО предупреди за ширење на птичји грип кај луѓето

Минатата недела кинеската амбасада во Мјанмар ги повика своите граѓани да го напуштат Лаукаи што е можно поскоро, наведувајќи ги зголемените безбедносни ризици.

Ескалираше конфликтот на северот на земјата

Вооружениот конфликт меѓу армијата на Мјанмар и бунтовничките групи на северот на земјата ескалира од крајот на октомври.

Соседна Кина постојано повикуваше на преговори за прекин на огнот, па дури и го олесни дијалогот меѓу двете страни.

Според податоците на Обединетите нации објавени во средината на декември, повеќе од 660.000 луѓе во Мјанмар се раселени од 27 октомври, со што вкупното сегашно раселување низ целата земја достигна рекордни 2,6 милиони луѓе.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  СЗО предупреди за ширење на птичји грип кај луѓето

Кинеските власти им порачаа на кинеските граѓани да избегнуваат да патуваат во северниот дел на Мјанмар, а оние кои веќе се во областа да се преселат на безбедно или да се вратат во Кина.

Кина, исто така, ги повика страните во конфликтот да покажат „максимална воздржаност“ во ситуацијата во северниот дел на Мјанмар.

 

Loading...