Захарова: Сè уште не добиле визи сите членови на делегацијата

Сподели со своите пријатели

Повеќето од делегатите кои го придружуваат рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на состанокот на Генералното собрание на ОН сѐ уште не добиле американски визи, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, пренесува ТАС С.

Loading...

„Во втората група има придружници. Некои од нив добија визи, додека мнозинството луѓе сѐ уште се без визи“, изјави Захарова за руските медиуми.

Според неа, членовите на руската делегација се соочуваат и со логистички тешкотии при патувањето во САД поради санкциите што Вашингтон ги воведе кон руските авиокомпании.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија: Гас истекува на територија под контролира на американските разузнавачки служби

„Очекуваме дека американската страна ќе ги реши логистичките пречки бидејќи самата ги постави“, заклучи Захарова.

На рускиот министер Лавров и на голем број членови на руската делегација на 77. заседание на Генералното собрание на Обединетите нации, кое започнува на 20 септември, им беа издадени визи за патување во Њујорк, каде што се наоѓа седиштето на ОН, руското Министерство за надворешни работи Афери изјавија за ТАС С.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.