WSJ: Западот стравува од колапс на украинскиот фронт

Сподели со своите пријатели

Официјални лица на Европската унија стравуваат дека позицијата на Украина во конфликтот со Русија би можела да се „одлепи“ уште оваа зима, пишува „Волстрит журнал“.

Loading...

Според американскиот весник, ова се случува поради големите загуби на киевските трупи за време на нивната контраофанзива, која беше започната на почетокот на јуни, и „нефункционалниот систем за регрутирање на војската погоден од корупција“.

Од ескалацијата на конфликтот со Украина во февруари 2022 година, западните земји активно го поддржуваат Киев со испраќање воена помош.

Еден месец по почетокот на војната, земјите-членки на НАТО објавија заедничка изјава во која се вели:

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во војна не можете ништо да исклучите, вели францускиот премиер

„На Русија и се наметнати огромни санкции и тешки политички трошоци… Остануваме решени да одржиме координиран меѓународен притисок врз Русија“.

На крајот на септември, високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, рече дека блокот „ќе стои на страна на Украина се додека е потребно“.

Сепак, во средината на ноември, украинскиот претседател Володимир Зеленски се пожали дека испораките на помош од Запад се намалени.

И минатата недела Зеленски за „Фокс њуз“ призна дека контраофанзивата не одела според планот.

Loading...

Во извештајот на „Волстрит журнал“ се вели дека многу замени во украинската војска се мажи на возраст од 40 години и често се испраќаат во рововите со многу малку воена обука.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Северна кореја испратила 7.000 контејнери со муниција во Русија

Роман Костенко, секретар на парламентарната комисија за одбрана, национална безбедност и разузнавање, изјави за украинското радио НВ:

„Сите знаеме дека сега имаме проблем со мобилизацијата, можеме да кажеме дека мобилизацијата не успеа“, додавајќи дека ако ситуацијата не промени, тоа ќе биде „многу големи проблеми“

Претходно овој месец, Би-Би-Си објави дека околу 20.000 мажи подобни за регрутација ја напуштиле Украина, и покрај забраната за напуштање на земјата за време на вонредната состојба, која беше прогласена на почетокот на конфликтот. Уште 21.000 се обиделе да побегнат, но биле фатени од властите.

Според рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, до крајот на октомври Украина претрпела повеќе од 90.000 жртви од почетокот на контраофанзивата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија порача дека војна со НАТО ќе биде неизбежна ако европски војници влезат во Украина

Во средата, Шојгу објави нови бројки кои покажуваат дека силите на Киев изгубиле повеќе од 13.700 војници само во ноември.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.