WaPo: САД ја принудуваат Украина да преговара

Сподели со своите пријатели

Украина потврди дека нејзиниот став за преговорите со Русија не е променет и тврди дека нејзините сојузници не побарале од неа да започне преговори.

Loading...

Украинската страна го објави ова откако Вашингтон пост објави дека САД, главниот сојузник на Украина, побарале од Киев да сигнализира дека е отворен за преговори.

САД, објави WaPo, побарале од Украина да го стори тоа поради загриженоста на сојузниците во делови од Европа, Јужна Америка и Африка дека војната може да трае.

Вчера, да потсетиме, италијанскиот весник „Ла република“ објави дека сојузниците на Украина во НАТО очекуваат преговорите да започнат кога Украина ќе го ослободи Херсонскиот регион, што ќе му овозможи на Киев да влезе во преговорите од позиција на сила.

Сепак, советникот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, Михајло Подољак, за Радио Свобода изјави дека Украина ќе преговара со Русија само кога руските сили ќе ја напуштат целата украинска територија, вклучувајќи ги и областите што ги окупираше во 2014 година.

„Украина победува, преговорите би биле глупости во овој момент“

Подољак рече дека Америка ја третира Украина како „рамноправен партнер“ и дека нема принуда.

Тој додава дека „Украина победува“ и затоа преговорите во овој момент би биле „глупости“.

„Никој не ја принудува Украина на непрофитабилен преговарачки процес, односно прифаќање на рускиот ултиматум“, рече Подољак, додавајќи дека „Русија досега нудела само ултиматуми на Украина“ и дека „Украина верува дека примирје што би било постигнато преку ултиматумите можат да бидат само привремени“.

Loading...

„Русија сака да го искористи примирјето за повторно вооружување и модернизација на својата армија, а потоа да започне со нови ултиматуми“, рече Подољак.

Што се однесува до САД, советникот на Зеленски вели дека би било „исклучително корисно“ за таа земја доколку Украина ја добие војната, бидејќи тоа ќе им сигнализира на другите авторитарни лидери дека ќе се почитува меѓународното право доколку одлучат да нападнат друга земја.

Покрај тоа, Америка и другите сојузници инвестираа премногу за да дозволат Русија да победи, рече Подољак.

„Ако Украина не победи, тоа значи дека Русија може да ги диктира условите“

„Ако Украина не ја добие војната, тогаш и покрај големата и значајна економска, финансиска, воена и друга помош од земјите на НАТО, главно од Америка, Русија ќе победи. Разбирате што би значело тоа. Ако руската армија беше значително подобра, ако Русија навистина ја има втората најсилна армија во светот и дека Русија може да диктира услови“, рече Подољак.

На новинарско прашање дали тоа значи дека извештајот на Вашингтон пост е неточен, Подољак одговори:

„Сите тие разговори и соопштенија според кои некој нѐ тера да преговараме, тоа е информативната програма на Руската Федерација“.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.