ВОЗНЕМИРУВАЧКО: Русите ги оставаат труповите на своите војници зад себе

Сподели со своите пријатели

Кога нивните кучиња почнале упорно да копаат на едно место во шумата, мештаните на Заваливка ги повикале надлежните служби.

Loading...

Украинскиот воен тим набрзо пристигнал на местото на настанот во бели заштитни одела, внимателно отстранувајќи го горниот слој на земјата. Тие откриле тело на маж, со лицето надолу, а неговите нозе чудно свиткани под неговото тело. Неговата униформа покажала дека е руски војник.

Неколку недели откако не успеале да го освојат главниот град на Украина, посмртните останки на руските војници сѐ уште се наоѓаат околу селата низ кои минувале или ги окупирале во близина на Киев. Сепак, Украина тврди дека Русија покажува мал интерес да ги врати, пишува Би-Би-Си.

 

Русија повика на укинување на санкциите за да се овозможи извоз на храна од Украина

 

Од гроб во шумата, телото било пренесено во воз-ладилник на периферијата на Киев, кој сега делува како мобилна мртовечница за загинатите руски војници. Белите пластични кеси биле означени со бројки, а не со имиња, а на денот кога ги посетиле новинарите на Би-Би-Си, имало најмалку 137 од нив наредени во два вагони.

„Овој бар има шанса да се врати дома“

Loading...

Украинците се обидуваат да ги идентификуваат загинатите. На штотуку донесеното тело форензичарите пронашле две банкарски картички, како и ознаки на руската моторизирана бригада. „Овој барем има шанса да се врати дома“, рече шефот на оваа служба покажувајќи го валканиот дел од маицата на која е испечатено логото на руската армија.

 

ЕУ годинава издвојува 1 милијарда евра за зајакнување на одбраната

 

Неколку моменти подоцна било потврдено дека загинатиот војник е од Сибир и дека е млад и оженет. До чантата со неговото тело е црно-бела фотографија од неговиот профил на социјалните мрежи.

„Тие ги третираат своите луѓе како ѓубре“

Русија се гордее со слоганот „Не го оставаме своето“. И рускиот претседател Владимир Путин ја оправда инвазијата на Украина, тврдејќи дека на луѓето што зборуваат руски им треба заштита. Се чини дека ова ветување не важи толку за самите руски војници.

 

Loading...

Предупредување од Давос: На светската економија ѝ се заканува „совршена бура“

 

„Телата што ги најдовме покажуваат дека ги третираат луѓето како ѓубре, како топовско месо. Не им требаат нивните војници. Ги фрлаат овде да се борат, а потоа се повлекуваат и ги оставаат телата“, изјави за Би-Би-Си полковникот Володимир Љамзин.

Не знаеме како бил напуштен младиот војник во шумата. Жителите на Заваливка велат дека од гранатирањето главно се криеле во подрумите, па претпоставуваат дека тој бил повреден и изгубен кога неговата единица била принудена да се повлече. Многу руски војници вклучени во нападот на Киев биле млади и неискусни. Најверојатно бегале од огнот.

„Направивме една размена. Подготвени сме да ги вратиме сите затоа што ги сакаме нашите мртви. Тропаме на сите врати, но нема одговор, нема дијалог“, рече полковникот Лајамзин, објаснувајќи дека руската страна доставила список на загинати војници што сакаше да ги опорави.

 

Објавено видео од силниот напад: Русите првпат го ракетираат Запорожје (ВИДЕО)

 

Loading...

Тоа не е само руски, туку и украински проблем

Доцнењето на собирањето тела не е единствено само за Русија. Ниту една страна во оваа војна не е отворена за бројот на жртви. Би-Би-Си разговараше со неколку украински семејства кои велат дека нивната влада не се покажала во извлекувањето на телата на украинските војници од бојното поле.

Една жена, на која другарите на нејзиниот сопруг и рекле дека тој починал, објаснила дека речиси три месеци се обидувала да го врати неговото тело. Но, во Украина постојано се откриваат нови руски тела.

Веднаш до патот за Ситњаки, селски старешина вели дека најмалку 10 руски војници биле убиени и оставени во март, а веројатно имало и повеќе. Нивната колона била нападната од заседа откако се изгубиле бидејќи мештаните ги отстраниле и смениле сообраќајните знаци.

 

Заобиколувањето на санкциите на ЕУ станува кривично дело

Loading...

 

 

Битката беше жестока. Она што порано беше ресторан покрај патот на тоа место сега е куп урнатини, парче ѕид и огромен аквариум кој некако го преживеа нападот. Летоците во урнатините ги повикуваат руските војници да се предадат и да ги спасат своите животи и да ја поштедат крвта на украинските деца.

„Најпрво ми беше жал за Русите, но по Буча и Ирпин…“

Началникот на селото вели дека мештаните по битката ги закопале Русите од санитарни причини. Имено, повеќето руски војници биле разнесени на парчиња. Не му беше дозволено да ги покаже гробовите се додека штабот на полковникот Љамзин не дојде да го ексхумира ова место.

Loading...

 

Најмалку 11 мртви во судир на нарко картел во Мексико

 

Локален жител кој засадил цвекло во близина потврдува дека Русите биле убиени покрај главниот пат. „Не е хумано да оставиш војник, да не го закопаш“, вели Микола потпрен на лопата. Неговиот син е во украинската војска.

„На мојата сопруга најпрвин и беше жал за Русите, но потоа дознавме што прават овде“, вели Микола, мислејќи на пукањето на невооружени цивили на места како Буча и Ирпин, додавајќи: „Никој не ги жали Русите. после тоа.”

Loading...

На главните патишта кон Киев сè уште може да се видат изгорени остатоци од руски тенкови. На секои неколку секунди автомобилите застануваат и семејствата излегуваат да фотографираат, а децата се качуваат на тенкови. Сцената изгледа некако катарзична. Пред некој ден, репортер на Би-Би-Си гледаше човек како вежба кревање барел тенк горе-долу, над главата, како да крева тегови.

 

Урсула фон дер Лајен: Имотот на руските олигарси треба да се конфискува и да се искористи за помош на Украина

 

Некој во Русија сигурно ги бара телата оставени во Украина

Но, истиот ден, на само неколку чекори преку патот, беа видливи човечки останки, јагленисано парче кичма и парче стапало. Кога ветрот стивна, се почувствува мирисот на смртта. Најверојатно станува збор за маж убиен во еден од блиските тенкови.

Loading...

Фрижидерскиот воз во Киев сè уште се полни, а ги има уште во другите градови во близина на линијата на фронтот. За украинската армија, која собира и чува тела, овие сцени предизвикуваат мало сочувство. Мртвите тела припаѓаат на непријателски војници – освојувачи.

Но, некаде во Русија, некој дефинитивно го бара секој од нив.