Во Германија поради недостиг на масло го вадат помфритот од менито

Сподели со своите пријатели

Поради украинската криза, во Германија граѓаните ги празнат полиците со сончогледово масло во продавниците, а првите угостители го вадат помфритот од менито поради недостиг на масло и високи цени.

Loading...

Бидејќи Украина е значаен производител на сончогледово масло и масло од репка, земја од која Германија ги увезува овие производи, Германците стравуваат дека наскоро ќе мора да се откажат од помфрит.

 

Руските војници бележат загуби, дел од нив се повлекуваат од Украина

 

Првите угостители, како Фреди Базел од Дармштат, го избришаа помфритот од менито.

Тој за дневниот весник „Билд“ изјави дека има проблеми со маслото за јадење, а сончогледовото масло поскапело.

Балер во јануари платил 90 евра центри за литар масло од репка, а денес чини и до четири евра за литар.

Loading...

Тоа, вели тој, е прескапо и неминовно би било драстично да се зголеми цената на помфритот.

 

Украинците истрелаа моќна ракета кон Луганск

 

Цените на нафтата во германските супермаркети скокнаа за 29 отсто.

Нема проблеми со снабдувањето со нафта во супермаркетите во соседна Австрија.

Австрија нуди масло од репка и сончогледово масло, но угостителите користеле многу поевтино украинско масло, кое сега го заменува домашното масло.

Австриските власти посочуваат дека снабдувањето со нафта е обезбедено и дека граѓаните не мора да складираат.

Loading...