31.07.2019 11:13

Во домовите во Куба конечно пристигнува ваерлес

Facebook Twitter Google+

Сите Кубанци сега можат да имаат Wi-Fi пристап до интернет во домовит,е одлучи владата на карипскиот остров, која внимателно се обидува да ја отвори земјата кон светот.

Пред недела дена на Кубанците им е овозможено да увезуваат рутери, да регистрираат опрема и да создаваат приватни Wi-Fi мрежи кои се поврзани на државниот оператор EТECSA, а целта на ова е целата популација да добие пристап до интернет.

loading...

Кубанци направија спасоносен лек по рецептот на Тесла (ВИДЕО)

– Кубанците ја поддржуваат и бранат револуција на секој чекор, и во реалниот и во виртуелниот живот, рекол Ернесто Родригез Хернандез, заменик на министерот за комуникации.

Според него, интернетот и социјалните мрежи се орудија „вистината да се позиционира во Куба“, а не да се манипулира со работите.

Телекомуникацискиот сектор на Куба беше еден од најслабо поврзаните на планетата, но изминатите години се забележани најголеми промени, пренесува АФП.

Рибарско село во Куба кое изгледа како од бајките (ВИДЕО)

Минатиот декември мобилните телефони добија можност за 3G поврзува и многу брзо се формираше онлајн заедница на социјалните мрежи.

Овозможување на Wi-Fi е голем чекор за Кубацит,е кои досега за 3G мрежа мораа да плаќаат прилично висока цена и немаа неограничен проток.

Кубанец измисли нов начин на ферментација на виното – со кондоми (видео)

loading...

За пример, најмалиот пакет од 600 мегабајти чинел седум долари.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments