Уште 457,5 милиони долари помош од САД за Украина

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека Соединетите Американски Држави ќе обезбедат 457,5 милиони долари нова помош за Украина наменета за цивилниот сектор.

Loading...

Помошта е дизајнирана да им помогне на агенциите за спроведување на законот и кривичната правда во Украина, пренесува Ројтерс.

Вкупната воена помош од администрацијата на претседателот Џозеф Бајден за Украина надмина 15,8 милијарди долари, објави Стејт департментот претходно овој месец.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.