Украинците вршат се поголем притисок врз руските позиции

Сподели со своите пријатели

Институтот за проучување на војната објави нова анализа и мапа на конфликтот во Украина.

Loading...

Тие наведуваат дека украинските сили продолжуваат со контраофанзивните операции во источна Украина, сè повеќе ги притискаат руските позиции и логистичките линии во источен Харков, северен Луганск и во источниот регион Доњецк.

Руски извори објавија дека украинските сили ги продолжуваат копнените операции југозападно од Изум, во близина на Лиман и на источниот брег на реката Оскил, наводно принудувајќи ги руските сили да се повлечат од некои области во источна Украина и да ги зајакнат другите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Чавушоглу: Путин размислува да се врати на преговорите со Украина под нови услови

Руските сили во источна Украина веројатно ќе се борат да ги задржат своите одбранбени линии доколку украинските сили продолжат да притискаат понатаму кон исток.

 

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.