Украина: Силниот напад на Киев е одмазда за се почестите несреќи во Русија

Сподели со своите пријатели

Михаил Подољак, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, утринава го коментираше насилниот руски напад врз Киев.

Loading...

„Денешниот голем руски комбиниран напад (крстосувачки ракети + беспилотни летала) врз Киев несомнено е однапред смислен напад врз цивилното население. Мотивите се одмазда за се почестите несреќи во самата Руска Федерација, неуспесите на првата линија, етничката омраза и обид за психичко заплашување“, напиша тој.Подољак.

„Нема сомнеж дека напад од овој тип се квалификува како терористички акт, кој бил однапред смислен и извршен од групи на лица во претходен договор“, додаде тој.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пеколна ноќ низ Украина: Има ранети и загинати (ВИДЕО)