Украина се соочува со еколошки проблем: Стана гробиште за руските тенкови

Сподели со своите пријатели

Воените успеси на украинските сили на бојното поле предизвикаа неочекувани проблеми за Украинците.

Loading...

Делови од ослободената украинска територија станаа гробишта на руски тенкови и друга воена опрема, што сега почнува да претставува сериозен еколошки проблем за Украинците, пишува DW.

Командата на украинските сили секојдневно известува за уништената руска воена опрема.

Според нивната статистика, тие досега уништиле над 2.750 тенкови, 5.580 оклопни возила, 4.170 други видови возила и 1.770 артилериски системи.

Независни експерти на холандскиот проект Орикс, анализирајќи ги снимките од бојното поле, утврдија дека на тлото на Украина се оставени речиси 7.600 воени објекти.

Третина од заробените возила немаат речиси никаква штета, но експертите тврдат дека поголемиот дел од воената опрема е целосно уништена и како таква не им е прекумерна употреба на Украинците.

Воената управа на одредени области води списоци со воена опрема оставена од Русите и потоа тоа го известува на украинската армија, објаснуваат од украинското Министерство за одбрана за новинарите на ДВ.

Остатоците може да се користат во целната пракса

„Специјалните единици, ги нарекуваат и „канибали“, одат на терен и ги проверуваат остатоците. Тие носат што може да се користи за одржување на украинската воена опрема“, вели претставник на Министерството за одбрана.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ужас во Москва: Пожар проголта цел трговски центар (ВИДЕО)

Сепак, многу остатоци од руски тенкови, самоодна артилерија и оклопни возила лежат на полињата и патиштата во Украина со месеци.

Урнатините би можеле да се користат за вежбање на целта, но прво ќе треба да бидат доставени до воените полигони за обука.

Ова не е прв пат уништената воена опрема да стане значаен и опасен проблем, слична ситуација се случи по војната во Ирак.

Во тоа време најголем проблем беше муницијата што се користеше за уништување на ирачките тенкови.

Муницијата на противтенковски пушки при воздушни напади содржела тешки, често радиоактивни метали, што претставувало ризик за луѓето кои морале да ги отстранат остатоците.

Нема интерес за преработка на старо железо

Украинските компании за преработка на старо железо не се премногу заинтересирани за руските остатоци бидејќи не веруваат дека имаат прекумерна вредност.

Од најголемиот металопреработувачки концерн на Украина, фабриката Арчелор Митал во Кривји Рих, објаснуваат дека имаат повеќе од доволно резерви на старо железо, над 80 илјади тони.

„Оклопот на тие возила е направен од специјални челични легури со посебни својства. На пример, има висока точка на топење и потешко е да се преобликуваат. Поради состојките што се во него, тој челик не може едноставно да се фрли во висока печка и да го претворете во предмет за секојдневна употреба“, вели Валентин Макаренко, директор на Interpipe Vtormet.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Британија: Русите добија нова пратка ирански дронови камикази

Украинското здружение на преработувачи на старо железо UAVtormet наведува дека пазарот на такви суровини во таа земја е заситен и дека неговата вредност паѓа поради фактот што од почетокот на војната неколку металуршки погони морале да престанат со работа.

Во првите девет месеци од оваа година, производството на челик во Украина е намалено за дури 66 отсто, а преработката на метален отпад паднала за 73,5 отсто.

Заради високи царини решение не може да биде извозот на тој метален отпад.

Изложби и уметнички инсталации

Во центарот на Криви Рих, Украинците решија да прикажат примери од уништената воена опрема на рускиот агресор.

Сергеј Милутин, заменик-градоначалникот, тврди дека од последната офанзива на украинските сили кон Херсон, постојано пристигнуваат нови експонати.

„Мислам дека ќе стане постојана изложба и до нашата победа и по неа“, вели Сергеј.

Вакви изложби се подготвуваат низ Украина, но и надвор од неа, со цел да се убедат граѓаните дека рускиот напаѓач не е неуништлив.

Една од првите изложби беше организирана на плоштадот Св. Михаил во Киев, и е атракција за жителите на Киев и другите посетители.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин: Западот поттикнува хаос за да ја задржи светската доминација

Уметниците од Одеса ги искористија остатоците за да подготват изложба.

Еден од уметниците е Игор Матроскин, кој верува дека изложбите би можеле да ги потсетат луѓето ширум Украина колку бојното поле им е блиску.

Исто така, целта е да се покаже како оружјето во невешти раце на крајот се претвора во парче железо.

Уметникот е сигурен дека ваквите изложби ќе бидат популарни и по завршувањето на војната.

Се бара меѓународна помош

Сепак, вишокот на отпадот е едноставно толку голем што проблемот не може да се реши со изложби и уметнички интервенции.

Макаренко од Interpipe Vtormet предупредува дека Украинците немаат искуство за правилно и еколошки рециклирање на остатоците.

Loading...

Украинското Министерство за одбрана тврди дека владата работи на подготовка на план за нега, но дека Украина сигурно никогаш нема да најде пари да плати за спроведување на тој план.

Од здружението УАВтормет сметаат дека Владата треба да побрза со отстранување на сите царински пречки за извоз на ваков метален отпад.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.