Украина: Русите можеби разнеле радиоактивната земја сè до Белорусија

Сподели со своите пријатели

Руската војска ископала ровови околу Чернобил и ја разнела потенцијално радиоактивната земја во Украина, Белорусија и Русија, изјавија украинските власти за Sky News.

Loading...

Русија го зазеде местото на нуклеарна катастрофа рано за време на инвазијата со 1.500 војници и оклопни возила. Иако почвата е силно загадена, руските војници добија наредба да копаат одбранбени ровови, велат Украинците кои сега повторно го освоија Чернобил.

 

Мајката и близначињата ослепеле по експлозијата во Украина. Биле спасени од полски лекар

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ветер урна дел од бина на фестивал во Шпанија, 40 повредени, еден загинат

„Имаше многу ровови“, изјави Јавнех Крамаренко за Скај њуз, „и ископаа ровови на многу различни места“. „Но, најопасна беше Црвената шума, која е најзагадена“, додаде тој.

Украинците велат дека опремата за детекција на радијација што ја пронашле, која била издадена на руски војници, датира од 1950-тите и не функционирала.

„Смешно е затоа што знаеме дека не беа подготвени. Ако им беа дадени јасни упатства, веројатно немаше да завршат изложени на радијација“, рече Крамаренко.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Инстаграм може да се врати во Русија ако ја промени политиката и им се извини на Русите

 

ЕУ: За масакрот во Украина е виновна руската власт

 

10.000 руски возила поминале низ Чернобил?

Кога реакторот во Чернобил експлодирал, радиоактивниот материјал бил расфрлен околу зоната на исклучување пристапот до областа е строго контролиран по една деценија, а возилата се проверуваат кога доаѓаат и заминуваат.

Но, украинскиот персонал во Чернобил вели дека изброил 10.000 руски возила што ја напуштиле Украина преку Чернобил во последните пет дена од војната.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Уште два брода со жито испловија од пристаништето Черноморск

 

Војната во Украина тешко ќе ја погоди глобалната трговија

Loading...

 

Тие стравуваат дека возилата би можеле да соберат загадена почва ископана од војници и да ја однесат во Белорусија.

Исто така, можеше да биде разнесено во Украина претходно во војната, велат тие.