Мајката и близначињата ослепеле по експлозијата во Украина. Биле спасени од полски лекар

Сподели со своите пријатели

Украинското Семејството Селичијанов, од источниот регион Дњепропетровск, ослепело откако бомба паднала врз нивниот дом.

Loading...

За среќа, здравствената состојба на семејствата и нивниот вид ќе се подобри откако биле оперирани од стручен тим во Полска.

Мајката Олена Селичијанова и нејзините две петгодишни близнаци Тимур и Назар за малку ќе го изгубеле видот кога ги заслепиле летечките шрапнели. Им влегле во очите, но и им ги сечеле лицата и рацете.

Како што изјави мајката за БКЦ, утрото на 11 март, врз нивната куќа паднала бомба. Жената вели дека веднаш паднала на колена и со себе ги влечела синовите за да ги заштити од парчиња шрапнели. По експлозијата на бомбата не се сеќава на ништо.

Мајката била целосно слепа

Кожата им била изгорена, а на Олена ѝ се удри мало стакло во едното око. Покрај тоа, по ударот ѝ била скршена ногата. Откако биле извлечени од урнатините, семејството било префрлено во блиската болница, но тие биле тешко повредени и морале брзо да бидат преместени.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија планира во наредните денови да објави анексија на четири региони на Украина

Во Лавов, очниот специјалист Наталија Прејс била информирана за повредите на мајката и синовите, па испратила фотографии од повредите на нејзиниот поранешен професор Роберт Реидак во Полска.

Професор на Медицинскиот универзитет во Лублин знаел дека и на мајките и на момчињата им е потребен итен третман. Војната во Украина значеше дека на Олена, Тимур и Назар ќе им требаат најмалку една недела да стигнат до Полска.

Loading...

„Тие дојдоа од пеколот. Мајката беше целосно слепа и можеше да ги допира само своите деца. Момчињата беа толку уморни и гладни што откако дојдоа овде само јадеа, спиеја и плачеа”, изјавил професорот Реидак за Би-Би-Си.

Професорот Реидак е хирург во една од најголемите европски очни болници. Операцијата на Олена била успешна и таа го вратила видот два дена по зафатот. Сепак, нејзиниот процес на заздравување сепак ќе потрае.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЛНР: Околу 30 лица загинаа во украинското гранатирање на бегалската колона

Еден од близнаците изгубил око

На петгодишните момчиња ќе им треба подолго време да се опорават бидејќи Назар го загубил окото.

Тимот на професорот Реидак направил операција на мрежницата, а сега планираат понатамошна операција на катаракта.

„Близнаците имаат и многу очни трауми. Се надеваме дека видот ќе им биде добар на крајот, но ќе им треба подолго лекување. Ако мајката и момчињата дојдоа во Лублин неколку дена подоцна, ќе останеа слепи. беше последен момент да се започне лекување.„Поминаа седум дена од несреќата, а тоа е пресудно за траума на очите“, коментира професорот Рејдак.

На прашањето дали ова спасување на видот е чудо, полскиот професор одговара дека „има малку“.

Виртуелна медицина за помош на жртвите од војната

Loading...

Олена вели дека таа и момчињата се добро во болница и дека добиваат и психолошка помош.

Мајката вели дека не би се вратила во Украина, меѓу другото, затоа што домот ѝ бил уништен. Таа истакнува дека сите во болницата се љубезни кон неа и со нејзиното семејство.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ураган во Флорида однесе покрив на болницата, евакуирани пациенти на респиратори (ВИДЕО)

Професорот Реидак е меѓу оние кои му помагаат на семејството Селичијанов да најде дом за живеење. Олена се надева дека ќе најде работа кога ќе закрепне и ќе биде подготвена.

Но, ова украинско семејство не е единственото кое има потреба. Професорот Реидак обезбедува виртуелни консултации на своите колеги во Украина, а благодарение на неговата наставна работа, тој има мрежа на експерти.

Затоа тесно соработува со неговиот поранешен студент др. Прејс и го советува кој треба да се евакуира поради операцијата во Лублин.

Професорот цврсто верува дека виртуелната медицина е клучна за помош на жртвите од војната во Украина. Неговиот тим, исто така, испраќа медицински материјали и донации во Украина.

Професорот Реидак и неговиот тим во наредните денови повторно ќе ги оперираат близнаците, но се подготвуваат и за дојденците кои во болницата ќе дојдат од Украина, пишува Би-Би-Си.