Украина очајно сака германски Таурус. Што е тоа?

Сподели со своите пријатели

Украина со месеци се обидуваше да ја убеди германската влада да ѝ испрати моќни крстосувачки ракети со долг дострел од типот Таурус.

Loading...

Крстосувачката ракета Taurus KEPD-350 се смета за едно од најмодерните оружја на германскиот Бундесвер.

Тие ракети долги пет метри и тешки 1.400 килограми се лансирани со борбени авиони. Имаат млазен погон и самостојно ја наоѓаат својата доделена цел на Земјата, пишува Дојче веле.

Тие се движат со брзина до 1.170 километри на час, со што е малку помала од брзината на звукот. Летаат на височина од околу 35 метри и затоа непријателскиот радар тешко може да ги открие.

Нивниот домет е до 500 километри.

Тоа значи дека авионот што ги исфрла не мора нужно да влезе во воздушниот простор на непријателот, туку може да ги нападне непријателските цели од далечина.

За кои цели се користи Таурус?

Воздухопловните сили се однесуваат на „цели од голема важност“, како што се бункери или командни пунктови од кои се командува со непријателските единици.

Таурус е способен да навлезе во неколку армирано-бетонски ѕидови.

Loading...

За таа цел, кратко пред целта, ракетата се издигнува повисоко во воздухот, а потоа со голема кинетичка енергија паѓа вертикално на целта.

Пред да експлодира вистинската боева глава, втора експлозија дува дупка во ѕидот на бункерот.

Низ таа дупка потоа влегува метален пенетратор тежок 400 килограми, кој со помош на сензори тестира колкав отпор се уште треба да надмине.

Така, Таурус може да навлезе во неколку катови во бункер пред да експлодира боевата глава.

Како Таурус наоѓа цел?

Таурус користи повеќе меѓусебно независни навигациски системи за да лета кон наменетата цел.

Сателитскиот GPS систем за одредување на позицијата на Земјата е заштитен од можни обиди за пречки.

Друг систем што го користи Taurus ја проверува конфигурацијата на почвата и ги споредува тие податоци со претходно меморирани податоци.

Со помош на видео сензорот, Taurus може да се ориентира кон мостови, реки или патни премини.

Loading...

Покрај тоа, може да ја одреди својата позиција со постојано мерење на сопственото движење.

Како украинската војска би го искористила Таурус?

Со крстосувачките ракети Таурус, украинската армија би можела да ги нападне руските позиции далеку зад линијата на фронтот.

Ова ќе му овозможи да ги уништи патиштата за снабдување или командните центри на руските напаѓачи.

Украина на тој начин би можела да нападне цели на Крим, кој е под руска окупација, што би било клучно за враќање на сопствената територија.

Обединетото Кралство и Франција веќе ја снабдуваат Украина со нивните крстосувачки ракети Storm Shadow и Scalp, кои се слични, но имаат помал дострел и, наводно, не се толку прецизни како Таурус.

Зошто федералната влада ја одложува испораката?

Украина би можела да користи ракети Таурус за да нападне цели далеку на руска територија.

Федералната влада сака да го избегне тоа бидејќи стравува од натамошна ескалација на војната.

Затоа, федералниот канцелар Олаф Шолц особено се спротивстави на испораката на Таурус.

Loading...

Москва постојано предупредуваше да не ја снабдува Украина со вакви ракети или американски ATACMS, но во исто време користи ракети со долг дострел за да ги нападне украинските градови.

Од партиите на владејачката коалиција, но и од делови од опозицијата се почесто се слушаат барања за испорака на ракетите во Украина.

Се тврди дека само овие проектили можат да ја одбранат Украина од руските напади.

Колку брзо Германија би можела да ги испорача?

Од приближно 600 проектили што ги има Бундесверот, меѓу 150 и 300 веројатно се подготвени за употреба, а останатите прво би требало да се подготват за тоа.

Цената на една ракета е околу еден милион евра.

Пред тоа, крстосувачките ракети Таурус, развиени од концернот МБДА, би требало да се прилагодат за борбените авиони на украинската армија.

Loading...

Ракетите, кои ги има Бундесверот, се прилагодени за авиони Торнадо и Еурофајтер.

 

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.