Украина објави снимка од МиГ-29 како истрелуваат напредни проектили

Сподели со своите пријатели

На почетокот на август, во јавноста за прв пат се појавија фотографии од остатоците од AGM-88 HARM (против-радијациони проектили) кои наводно се користеле против руските радари во Украина.

Loading...

Неколку недели потоа, американските официјални лица потврдија дека САД и испорачале на Украина ракети АГМ-88 ХАРМ и дека тие се користат од МиГ-29 Фулкрум.

Тоа обично не е компатибилна технологија, но Украинците очигледно најдоа начин да го решат тој проблем.

Украинските воздухопловни сили споделија видео на социјалните мрежи на 30 август 2022 година, кое било снимено од камерите прикачени на кацигата на пилотот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин утре ќе ги анексира окупираните територии

На снимката се гледа истрелување на неколку проектили HARM (во некои случаи се гледаат и двојни истрели), објави Businessinsider.

 

 

 

Loading...

Заедно со АГМ-88 што го носи и го таргетира МиГ-29, она што е интересно на видеото е поставувањето на комерцијален ГПС и таблет во кокпитот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Се очекува помасовен егзодус на образованите Руси

Сè уште не е целосно јасно како АГМ-88 е интегриран во МиГ-29, особено ако се земе предвид дека другите средства што ја користат ракетата HARM во мисиите SEAD (Suppression of Enemy Air Defense) ја користат ракетата како дел од системот што вклучува и друг сензор кој може да го лоцира непријателскиот радар.

На пример, Tornado ECR користи ELS (Emitter Location System) за геолокација и идентификување на непријателска антена која потоа е цел на ракетата HARM.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Што прави ЕУ за помош на руски дезертери?

Во секој случај, засега може да се утврди дека инженерите некако успеале да ѝ стават на располагање на украинската војска западна антирадијациона ракета за употреба на МиГ 29.

 

 

 

Украина очигледно успеала да ги измени сензорите за таргетирање за да им овозможат на пилотите да пукаат во САД проектил од нејзиниот авион кој потекнува од советската ера.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.