Украина ги истражува активностите на Православната црква поврзани со Москва

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека високите украински безбедносни функционери наредиле истрага за активностите на Украинската православна црква (УПЦ) поврзани со Москва, како и за тоа дали верската организација има право да врши активности во манастирот Киевско-Печерскаталавра, кој е еден од најважните верски објекти за православните Руси и Украинци.

Loading...

Зеленски рече дека владата ќе поднесе до парламентот нацрт-закон за забрана на верски групи поврзани со центри на влијание во Русија.

„Мораме да создадеме услови за ниту еден актер зависен од Русија да не може да манипулира со Украинците и да ја ослабне Украина одвнатре“, рече Зеленски, пренесе Танјуг.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тинејџерка од Русија на Инстаграм ја критикуваше војната во Украина, ѝ се заканува затвор

Како што рече, Украина ќе спроведе мерки за заштита од субверзивната активност на руските специјални служби во украинската религиозна средина.

Дополнително, ќе се испита имотот на UPC, вклучително и користењето на манастирскиот комплекс Киев-Печерск Лавра.

Службата за безбедност (СБУ) минатата недела објави дека претресла 350 згради кои припаѓаат на УПЦ и проверила 850 луѓе.

Во соопштението се вели дека СБУ пронашла „сомнителни“ руски државјани, големи суми пари и проруска литература во претресот на киевско-печерската лавра, што Москва го осуди.

УПЦ официјално ги прекина врските со Руската православна црква во мај, но многу Украинци сè уште немаат доверба во неа и ја обвинуваат за тајна соработка со Русија.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Столтенберг ја повика Јужна Кореја да ја зголеми воената поддршка за Украина

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.