Украина: Французите помагаат во истрагата за можни руски злосторства

Сподели со своите пријатели

Експерти за оружје од Франција им помагаат на своите украински колеги во собирањето докази за можни руски воени злосторства во северниот регион Чернихив, соопшти Државното обвинителство на Украина, пренесува Ројтерс.

Loading...

Експерти од француската жандармерија, вклучително и оние за моделирање на беспилотни летала, балистика и оружје за масовно уништување, собираат докази на местата на уништување од руското гранатирање, објави државниот јавен обвинител Ирина Венедиктова на својот Фејсбук профил.

Тие заменија група жандармериски форензички експерти кои пристигнаа во средината на април за да помогнат да се утврди што се случи во Буча, во близина на Киев, каде што беа убиени многу цивили, наведува Ројтерс.

„Наскоро ќе поминат два месеци откако француските експерти се со нас на терен, тие работат во регионот на Чернихив и спроведуваат истрага на локациите уништени од гранатирањето. Овие воени злосторства мора да бидат казнети и ние сме подготвени да сториме сè заедно за да го извршиме“, напиша Бенедикт.

Областа е често гранатирана по инвазијата на Русија на 24 февруари, а Украина исто така ги истражува потенцијалните воени злосторства од страна на руските војници во Чернихив за време на окупацијата во март, пишува Ројтерс.