Украина: 15 од 25 руски дронови соборени

Сподели со своите пријатели

Украинската воздушна одбрана собори 15 од 25 дронови кои Русија ги лансираше во понеделник на територијата на Украина, соопшти армијата.

Loading...

Армијата соопшти дека во руското гранатирање имало жртви меѓу цивилите и дека е причинета материјална штета.

Во Харков е погодена цивилната инфраструктура, изјави градоначалникот Ихор Терехов на Телеграм, додавајќи дека околните згради исто така се оштетени, но нема жртви.

Мета на беспилотни летала биле и регионите Одеса и Суми, соопшти војската.

Засега нема информации за жртви или материјална штета.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американски аналитичар: Русија може да ги срамни украинските позиции