Tрадиционални природни лекови: Најдобри сојузници на имунитетот!

Сподели со своите пријатели

Секогаш се враќаме на традиционални природни лекови кога се чувствуваме малаксано или претчувствуваме дека ќе се разболеме, но ако ги користиме пред да развиеме симптоми на настинка, нашиот организам ќе биде силен и отпорен!

Loading...

5 необични начини да го забрзате вашиот метаболизам

МЕД

Содржи инхибин, природен антибиотик кој ги уништува бактериите. Затоа, секогаш додајте лажичка мед во вашиот чај. Исто така, добро е да пиете млака вода со мед, лимон и ѓумбир. Се препорачува наутро, на празен стомак.

ЃУМБИР

Го зајакнува имунитетот, ги намалува стомачните тегоби, добар е за варење, ја подобрува концентрацијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лимон – одличен природен лек против висок притисок

Јадења кои предизвикуваат уште поголем глад

БАДЕМИ

Loading...

Освен што го зајакнуваат имунитетот, бадемите се исто така здрав оброк. Една рака бадеми содржат половина од нашите дневни потреби за витамин Е. Тие исто така ги отстрануваат слободните радикали од телото кои нè прават постари.

ЛУК

Содржи природен антибиотик алицин, одличен во борбата против настинка. Има и антибактериски својства. Исто така, делува како антиоксиданс и може да помогне во превенција на тумори.

Мажите се поздрави во бракот во кој жената постојано „дрдори“

ЦИТРУСНО ОВОШЈЕ

Одлично за зајакнување на имунитетот бидејќи изобилува со витамин Ц. Има позитивен ефект врз крвните садови – ги зајакнува нивните ѕидови и спречува бактериите да стигнат до крвта.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лимон – одличен природен лек против висок притисок