Товарен брод тргна од Мариупол, дестинацијата е Ростов

Сподели со своите пријатели

Првиот брод што влезе во Мариупол по завршувањето на борбите во овој украински град, денеска го напушти пристаништето со метален товар, соопшти за ТАСС прес-службата на Јужниот воен округ на Русија.

Loading...

Бродот натоварен со метал го напуштил пристаништето придружуван од артилерија на руската Црноморска флота и патролни антидиверзантски чамци, се наведува во соопштението.

 

Британското разузнавање објави нов извештај: „Русија постигна поголем напредок“

 

Планирано е бродот кој на 27 мај влегол во Мариупол да го достави товарот до Ростов на Дон.

Претходно, претставник на управата на пристаништето изјави за ТАС С дека е отворена и подготвена да прифаќа бродови.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полска побара од ЕУ да ја ограничи работата на украинските камионџии