Британското разузнавање објави нов извештај: „Русија постигна поголем напредок“

Сподели со своите пријатели

Министерството за одбрана на Велика Британија објави нов разузнавачки извештај за ситуацијата во Украина. Тој наведува дека Русија се соочува со „нови предизвици за да ја постигне целта за целосна окупација на Донбас“.

Loading...

 

Скокнаа цените на нафтата по ембаргото на ЕУ кон Русија

 

„Руската окупација на Лиман ги поддржува нејзините главни оперативни напори – опсадата на Северен Доњецк и опкружувањето на украинските сили во областа Луганск. Силно гранатирање продолжува додека продолжуваат уличните борби на периферијата на градот Северен Доњецк.

 

Ројтерс: Зетот на Елцин ја напушта позицијата советник на Путин

 

Loading...

Русија постигна поголем локален успех од претходно, собирајќи сили на релативно мала област“, ​​се вели во соопштението.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Помпео: За долготраен мир, барањата на Русија мора да се слушнат