Тајван: 28 кинески авиони влегоа во нашата зона за воздушна одбрана

Сподели со своите пријатели

Тајван во понеделникот ја осуди Кина за одржување на втори воени вежби околу островот за помалку од еден месец, а Министерството за одбрана соопшти дека забележало 57 кинески воени авиони.

Loading...

Кина смета дека Тајван, со кој се управува демократски, го зголемува воениот, политичкиот и економскиот притисок врз островот со својата територија.

Кинеската војска соопшти дека во неделата спровела офанзивни борбени вежби во близина на Тајван, втора ваква вежба за помалку од еден месец, за да ги тестира заедничките борбени способности и „одлучно да се спротивстави на провокативните акции на странските сили и сепаратистичките сили за независност на Тајван“.

„Обвинувањата на Кина се неосновани“, објави во понеделникот претседателската палата на Тајван и остро ги осуди воените вежби на Кина.

Мирот и стабилноста во Тајванскиот теснец и во регионот се заедничка одговорност на Тајван и Кина, според тајванското претседателство.

Тајван никогаш нема да ескалира конфликт или да поттикнува спорови, но цврсто го брани својот суверенитет и безбедност, додаде тој.

Министерството за одбрана на Тајван соопшти дека во изминатите 24 часа забележало 57 кинески авиони и четири бродови во операција околу островот, од кои 28 воени авиони влегле во зоната на противвоздушна одбрана на Тајван.

Некои од нив ја преминале средната линија на Тајванскиот теснец, кој е неофицијална тампон зона меѓу двете страни.

Loading...

Воените авиони Ј-16 и Су-30 ја преминаа линијата, а два бомбардери Х-6 полетале јужно од Тајван, објави Министерството на мапата.

Кина, која никогаш не бегаше од употреба на сила за да го стави островот под своја контрола, во последните три години спроведува редовни воени упади во водите и воздушниот простор во близина на Тајван.

Во август, Кина организираше воени игри во близина на Тајван по посетата на Тајпеј од тогашната претседателка на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Тајван можете да ги прочитате ТУКА.