Животни

Интересни информации за животни и животинскиот свет, како и за вашите домашни миленици.

three gray elephants on green grass field during daytime

Сподели со своите пријатели

Стадо диви слонови прегазиле возило на голем автопат во Малезија, откако возач со својот автомобил удрил во слонче, соопштија вчера локалните власти. Loading… Во автомобилот биле возачот, 48-годишен маж, неговата сопруга и 23-годишниот син. Во неделата семејството се возело по главниот автопат од островот Пенанг до североисточната крајбрежна држава ТеренгануПрочитај повеќе

shallow focus photo of pig

Сподели со своите пријатели

Растечката популација на таканаречените „супер свињи“, кои тешко се искорени во Канада, се заканува да се прошири јужно од границите на земјата, додека државите на северот на САД, како Минесота, Северна Дакота и Монтана, преземаат чекори за спречување на „инвазијата“ на овие диви животни. Loading… Во Канада, дивите свињи коиПрочитај повеќе

a herd of cows standing next to each other on a field

Сподели со своите пријатели

Четири дена откако во Словенија стапи на сила измената на Законот за заштита на животните, со која инспекторите можат да ги одземат доколку се открие дека одгледувачите ги чуваат во нехумани услови, од еден фармер биле одземени 24 крави, пренесува порталот Агроклуб. Loading… Минатата недела во село кај Кршко ветеринаренПрочитај повеќе

polar bear on snow covered ground during daytime

Сподели со своите пријатели

Влијанието на климатските промени се повеќе се чувствува на Арктикот, при што температурите се зголемуваат два до четири пати побрзо од глобалниот просек. Loading… „Тоа се нарекува поларно засилување“, објаснува Владимир Романовски, геофизичар од Универзитетот во Алјаска Фербенкс. „Снегот и мразот зрачат многу енергија, а кога мразот и снегот сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дипломатскиот инцидент се случи во Кишињев за време на посетата на австрискиот претседател Александар Ван дер Белен, кога кучето на Маја Санду, Кодрут, го касна за рака виенскиот лидер кога тој се обиде да го погали. Loading… По инцидентот, Санду се извини на англиски јазик и објасни дека кучето сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мајмун безмилосно нападнал и убил момче во близина на храм во Индија. Loading… Група мајмуни го нападнале 10-годишниот Дипак Такор во вторникот додека тој и неговите пријатели си играле во близина на храм во Салки, мало село во државата Гуџарат. Локалните медиуми јавуваат дека мајмун му ги откорнал цревата. МомчетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Патувањето со брод завршило трагично на Бахамите, со потонување на бродот и смрт на еден патник. Loading… Она што требало да биде чисто уживање се претвори во вистински хорор на патот до популарната туристичка дестинација – островот Сина лагуна. Инцидентот се случил во вторник на 14 ноември и се очекуваПрочитај повеќе

shallow focus photo of brown grizzly bear

Сподели со своите пријатели

Дива мечка нападна еколошки активист во Полска и му нанела бројни повреди, објавено е на веб-страницата на Шумското стопанство „Лутовиска“. Loading… Полицијата потврди дека 56-годишната жртва има неколку исеченици и дека се наоѓа во болница, пишува РИА. „Шумското стопанство во Лутовишка добило информација за опасен инцидент што се случил воПрочитај повеќе

white and blue airplane in the sky

Сподели со своите пријатели

Боинг 747 кој летал од Њујорк до Лиеж, Белгија морал да се сврти и да се врати на аеродромот ЏФК на 9 ноември бидејќи коњ избегал во товарниот простор. Loading… Надлежните подоцна го евтаназирале животното поради повредите што ги добило додека бегало од заградата. Исландскиот авион на „Ер Атланта“ сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Џиновските африкански полжави, долги и до 20 сантиметри, се се почести домашни миленици во европските домаќинства, но еден швајцарски универзитет предупредува дека тоа не е добра идеја. Loading… Овие животни би можеле да бидат опасни за луѓето бидејќи можат да пренесат белодробни црви што се отвораат во белите дробови наПрочитај повеќе