Жаир Болсонаро

Сподели со своите пријатели

Бразилските истражители ги испитуваат личните финансии и комуникациите на поранешниот претседател на земјата, Жаир Болсонаро, кој се соочува со потенцијални санкции откако неговите неосновани тврдења за изборна измама го поттикнаа движењето за оспорување на победата на актуелниот претседател Луис Инасио Лула да Силва во октомври. Loading… Откако Болсонаро тесно гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Судскиот совет на Бразил во петокот гласаше за забрана на поранешниот претседател Жаир Болсонаро да се кандидира за функција до 2030 година, откако одлучи дека ја злоупотребил својата моќ и предизвикал неосновани сомнежи за електронскиот систем на гласање во земјата. Loading… Одлуката ќе ја наруши политичката иднина на 68-годишникот иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот бразилски претседател Жаир Болсонаро, кој ги загуби изборите во октомври минатата година од левичарот Луис Инасио Лула да Силва, утре ќе се појави пред Врховниот суд во Бразил под обвинение дека ја злоупотребил својата положба кога ги повикал странските амбасадори во Бразил и изнесувал неосновани тврдења за заканите заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот бразилски претседател Жаир Болсонаро изјави дека планира да се врати во земјата во март, откако помина повеќе од еден месец во САД, објави „Волстрит журнал“ (ВСЈ). Loading… Според Ројтерс, Болсонаро ќе се врати во Бразил за да му се спротивстави на претседателот Луис Инасио Лула да Силва и даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот бразилски претседател Жаир Болсонаро поднел барање за шестмесечна американска виза, што укажува дека можеби нема намера веднаш да се врати дома, каде што го чекаат одредени правни процедури, пренесе денеска АП. Loading… Веста за поднесувањето првпат ја објави Фајненшл Тајмс, цитирајќи го адвокатот за имиграција на Болсонаро, Фелипе Алесандро.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Федералната полиција на Бразил денеска започна рации и трага по луѓето кои учествуваа во немирите во Бразилија на 8 јануари, кога приврзаниците на поранешниот бразилски претседател Жаир Болсонаро упаднаа во Конгресот, претседателската палата и Врховниот суд. Loading… Според соопштението на полицијата, овие рации се за да се идентификуваат лицата коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Официјалната кредитна картичка на поранешниот бразилски претседател Жаир Болсонаро ја открива целата негова екстраваганција – потрошени пет милиони американски долари за време на неговиот четиригодишен мандат, што не е чудно кога ќе видите дека тој потрошил повеќе од 21.000 долари на вечера во скромен ресторан. Loading… Новата бразилска влада вчераПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Врховниот суд на Бразил се согласи да отвори истрага против поранешниот претседател Жаир Болсонаро за наводно поттикнување антидемократски протести кои завршија со упад на неговите поддржувачи во владините згради во Бразилија. Loading… „Јавните личности кои го продолжуваат кукавичкиот заговор против демократијата обидувајќи се да воспостават вонредна состојба ќе бидат повиканиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Група од 41 член на Демократската партија во американскиот Конгрес побараа од американскиот претседател Џозеф Бајден да му ја укине визата на поранешниот екстремно десничарски претседател на Бразил, Жаир Болсонаро, кој се наоѓа на Флорида. Loading… „Не смееме да дозволиме Болсонаро или кој било друг поранешен бразилски функционер да најдеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 700 осомничени сѐ уште се во притвор откако радикалните поддржувачи на поранешниот екстремно десничарски претседател Жаир Болсонаро упаднаа во главните владини институции на Бразил во неделата, додека властите ги зајакнаа безбедносните мерки за да спречат понатамошни немири. Loading… Илјадници демонстранти кои го нападнаа бразилскиот Конгрес, Врховниот суд иПрочитај повеќе