Жаир Болсонаро

Сподели со своите пријатели

Поранешниот бразилски претседател Жаир Болсонаро проневерил накит вреден 1,2 милиони долари за време на неговиот мандат, се вели во извештајот од истрагата на бразилската федерална полиција објавен денеска од Врховниот суд. Loading… Болсонаро минатата недела беше обвинет за проневера, перење пари и криминален заговор во врска со луксузен накит одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Федералната полиција на Бразил го обвини поранешниот бразилски претседател Жаир Болсонаро за перење пари и криминален заговор во врска со непријавените дијаманти што лидерот на екстремната десница ги добил од Саудиска Арабија за време на неговиот мандат, изјави денеска неименуван извор запознаен со обвиненијата. Loading… Друг извор го потврди обвинението,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бразилската полиција истражува зошто поранешниот претседател Жаир Болсонаро минатиот месец поминал две ноќи во унгарската амбасада во Бразилија веднаш откако му бил одземен пасошот во истрагата за наводен заговор за организирање воен удар, изјави денеска информиран извор. Loading… Изворот, кој сакаше да остане анонимен, изјави за Ројтерс дека полицискиот извештајПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Комитетот во бразилскиот Конгрес вчера официјално побара од обвинителите да го истражат поранешниот претседател Жаир Болсонаро за неколку можни обвиненија, вклучително и обид за државен удар поради немирите на неговите приврзаници во јануари. Loading… Комисијата што ја истражува инвазијата на претседателската палата, Врховниот суд и конгресните згради на 8 јануариПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бразилските истражители ги испитуваат личните финансии и комуникациите на поранешниот претседател на земјата, Жаир Болсонаро, кој се соочува со потенцијални санкции откако неговите неосновани тврдења за изборна измама го поттикнаа движењето за оспорување на победата на актуелниот претседател Луис Инасио Лула да Силва во октомври. Loading… Откако Болсонаро тесно гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Судскиот совет на Бразил во петокот гласаше за забрана на поранешниот претседател Жаир Болсонаро да се кандидира за функција до 2030 година, откако одлучи дека ја злоупотребил својата моќ и предизвикал неосновани сомнежи за електронскиот систем на гласање во земјата. Loading… Одлуката ќе ја наруши политичката иднина на 68-годишникот иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот бразилски претседател Жаир Болсонаро, кој ги загуби изборите во октомври минатата година од левичарот Луис Инасио Лула да Силва, утре ќе се појави пред Врховниот суд во Бразил под обвинение дека ја злоупотребил својата положба кога ги повикал странските амбасадори во Бразил и изнесувал неосновани тврдења за заканите заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот бразилски претседател Жаир Болсонаро изјави дека планира да се врати во земјата во март, откако помина повеќе од еден месец во САД, објави „Волстрит журнал“ (ВСЈ). Loading… Според Ројтерс, Болсонаро ќе се врати во Бразил за да му се спротивстави на претседателот Луис Инасио Лула да Силва и даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот бразилски претседател Жаир Болсонаро поднел барање за шестмесечна американска виза, што укажува дека можеби нема намера веднаш да се врати дома, каде што го чекаат одредени правни процедури, пренесе денеска АП. Loading… Веста за поднесувањето првпат ја објави Фајненшл Тајмс, цитирајќи го адвокатот за имиграција на Болсонаро, Фелипе Алесандро.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Федералната полиција на Бразил денеска започна рации и трага по луѓето кои учествуваа во немирите во Бразилија на 8 јануари, кога приврзаниците на поранешниот бразилски претседател Жаир Болсонаро упаднаа во Конгресот, претседателската палата и Врховниот суд. Loading… Според соопштението на полицијата, овие рации се за да се идентификуваат лицата коиПрочитај повеќе