занимливости (Page 2)

Интересни текстови, видеа, анализи, загатки, текстови, забава…

Сподели со своите пријатели

Израелските медиуми јавуваат за можна дисквалификација на Израел од Евровизија под името „Октомвриски дожд“. Loading… Според The ​​Jerusalem Post, песната алудира на нападот на Хамас на 7 октомври, што доведе до барања од Европската радиодифузна унија (ЕБУ) за промена на текстот поради политички пораки. Израелскиот јавен сервис тврдеше дека ималоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Добитниците на џекпотот на EuroMillions, Ричард и Деби Нутал се побогати за 72 милиони евра, а за медиумите ги откриваат своите планови за иднината. Loading… Брачен пар од Британија на почетокот мислел дека добиле три евра на лотарија, но по извлекувањето на 30 јануари, истакнуваат дека се уште се „запрепастени“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неверството е чувствителна и табу тема за многумина. И додека некои само ќе размислуваат или сонуваат да најдат замена за сегашниот партнер, други ќе започнат афера без размислување. Loading… Како изневеруваат знаците на Зодијакот и кому му паѓаат на памет грешните мисли и кој всушност ги реализира? Иако многумина веруваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Научниците открија нов вид џиновска анаконда во оддалечена и скриена област на Амазон со помош на автохтоно племе. Loading… Биологот Брајан Фрај од Универзитетот во Квинсленд во Австралија го предводеше тимот кој пронашол и проучувал неколку примероци од новооткриената северна зелена анаконда (Eunectes akaima) во регионот Бамено. „Ние бевме поканетиПрочитај повеќе

adult lion resting beside wall

Сподели со своите пријатели

Чувар на зоолошката градина на универзитет во Нигерија бил убиен од еден од лавовите за кои се грижел скоро цела деценија. Loading… Олабоде Олавуџи, кој бил одговорен за зоолошката градина на Универзитетот Обафеми Аволово (ОАУ), бил нападнат додека ги хранел лавовите, соопшти Универзитетот. Колегите не можеле да го спасат чуваротПрочитај повеќе

ball with number lot

Сподели со своите пријатели

Еден човек од Вашингтон кој мислел дека освоил џекпот од 340 милиони долари ја тужи лотаријата, за која вели дека по грешка ги објавиле неговите броеви. Loading… Џон Чикс рече дека бил „зачуден“ кога видел дека победничките броеви на Powerball се совпаѓаат со оние што ги имал на ливчето заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Александре Ансари (39) беше жртва на корумпираниот американски систем. Во 2013 година беше прогласен за виновен за убиство на Илеана Куевас (15) и рани две лица во Детроит и беше осуден на доживотен затвор. Loading… Таму помина шест години. Истрагата од 2019 година откри дека еден од детективите, Мојсес Хименез,Прочитај повеќе

satellite flying on space

Сподели со своите пријатели

Во обид да го намалат загадувањето на вселената со метален отпад, јапонските научници одлучија да го направат првиот дрвен сателит во светот. Loading… Дрвен сателит со големина на шолја треба, според научниците, да изгори во биоразградлива пепел по неговото враќање во атмосферата и на тој начин да не ги оштетиПрочитај повеќе

white ice cliff

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 40 отсто од ледените полици на Антарктикот се намалени од 1997 година, а речиси половина „не покажуваат знаци на закрепнување“, според студијата што ја поврзува промената со климатскиот колапс. Loading… Ледените полици се наоѓаат на крајот на глечерите и го забавуваат нивниот проток во морето. Кога се намалуваат,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Се надевам дека вакцините за рак наскоро ќе бидат ефективно користени како методи на индивидуална терапија, рече рускиот лидер. Loading… Рускиот претседател Владимир Путин најави лекови од новата генерација на Форумот за идни технологии во Москва. Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека руските научници се блиску до создавање вакцина противПрочитај повеќе