Вјачеслав Володин

Сподели со своите пријатели

Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска во Пекинг разговараше со претседателот на руската Државна дума, Вјачеслав Володин. Loading… Состанокот се одржа во Големата сала на народот на плоштадот Тјенанмен, каде вообичаено се примаат високи странски претставници, објави кинеската новинска агенција Ксинхуа. Делегацијата на Државната Дума од 21 до 23 ноември еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Думата, Вјачеслав Володин изјави дека „лудиот“ претседател на САД, Џозеф Бајден, мора да биде изолиран пред да започне светска војна. Loading… „Бајден изјави дека на човештвото му треба нов светски поредок и дека САД можат да го изградат… Така тој се согласи дека поредокот заснован на американските правилаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија ја повлекува ратификацијата на Договорот за сеопфатна забрана на нуклеарни тестови (CTBT) поради неодговорниот однос на САД кон глобалната безбедност, изјави претседателот на Долниот дом на рускиот парламент. Loading… Претседателот Владимир Путин, кој претходно овој месец ѝ предложи на Русија да ја повлече ратификацијата на договорот од 1996 годинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на руската Државна дума, Вјачеслав Володин денеска изјави дека Обединетите нации треба да го разгледаат прашањето за обештетување на народите на африканскиот континент од страна на САД, Велика Британија и Франција, за штетите што ги предизвикаа за време на колонијализмот. Loading… „САД, Велика Британија и Франција мора да јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Долниот дом на рускиот парламент, Вјачеслав Володин оцени дека САД ја уништиле архитектурата на меѓународната стабилност одбивајќи да ги прифатат предлозите на Москва поврзани со глобалната безбедност. Loading… Со одбивањето да ги исполни своите обврски и предлозите на Русија за глобалната безбедност, САД ја уништија архитектурата на меѓународнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на руската Дума, Вјачеслав Володин изјави дека тенковите што Германија ќе ѝ ги испорача на Украина ќе ја доживеат истата судбина како оние од Втората светска војна. Loading… Тој објави порака на каналот Телеграм по повод 80-годишнината од битката кај Сталинград. „Како што покажа историјата, не сите ги научијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на руската државна Дума, Вјачеслав Володин, предложи да се конфискува имотот на руските државјани кои заминале во странство и давале навредливи изјави против Русија и нејзината армија. Loading… „Коректно би било соодветните членови од Кривичниот законик да се дополнат со клаузула за конфискација на имотот во Руската Федерација, штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Агресивните чекори на украинската воено-политичка команда може да го доведат светот до нуклеарна катастрофа, изјави претседателот на руската Државна дума, Вјачеслав Володин. Loading… „Активностите на Киев го доведоа светот на работ на нуклеарна катастрофа, ние не можеме да го дозволиме тоа“, рече Володин. На првиот пленарен состанок на есенската сесијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Санкциите против Русија се покажаа како неефикасни. Се вратија како бумеранг и ги погодија Европа и Америка, изјави претседателот на руската Дума, Вјачеслав Володин. Loading… Претседателот на Думата посочи и дека развојот на глобалната економија не може да се замисли без Русија. Тој посочи дека странските економисти ги ревидираат проценкитеПрочитај повеќе