Виталиј Ким

Сподели со своите пријатели

Гувернерот на украинската област Черкаси денеска предупреди дека Русија може да изврши моќен ракетен напад во текот на денот. Loading… Тој ги повика жителите на областа да одат во засолништа откако ги вклучи сирените за воздушна опасност, пренесува Ројтерс. Гувернерот на регионот Николаев, Виталиј Ким изјави дека од воздухопловните базиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на регионалната воена администрација Николаев, Виталиј Ким, објави дека украинските сили денеска собориле 13 беспилотни дронови камикази над Николаев. Loading… „Ноќта меѓу 18 и 19 октомври, непријателот двапати ја нападна областа Миколаев со дронови камикази Шахед-136. 13 од нив беа соборени на територијата на регионот“, напиша Ким во објаватаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во руското гранатирање на украинскиот град Николаев, најмалку две лица загинаа, а шест се повредени, изјави шефот на цивилно-воената администрација на регионот, Виталиј Ким. Loading… Тој најави дека „според првичните податоци, две лица загинале, тројца се повредени, а уште тројца жители се пренесени во болница и дека се добиваат деталниПрочитај повеќе