Вилијам Лаи

Сподели со своите пријатели

Кинеската војска денеска почна воени вежби во близина на Тајван, наведувајќи дека тоа е сериозно предупредување за сепаратистичките сили поради посетата на потпретседателот Вилијам Лаи на САД. Loading… Лаи, кој е фаворит на претседателските избори во јануари, се врати вчера од САД, каде официјално имаше само попатни станици на патПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина соопшти дека поднела жалба до Вашингтон поради најавената посета на тајванскиот потпретседател Вилијам Лаи на САД следниот месец. Loading… Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг на прес-конференција изјави дека Кина се противи на каква било форма на поддршка на сепаратистичките сили кои се залагаат за независностПрочитај повеќе