Кина поднесе жалба до Вашингтон поради најавената посета на потпретседателот на Тајван на САД

Сподели со своите пријатели

Кина соопшти дека поднела жалба до Вашингтон поради најавената посета на тајванскиот потпретседател Вилијам Лаи на САД следниот месец.

Loading...

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг на прес-конференција изјави дека Кина се противи на каква било форма на поддршка на сепаратистичките сили кои се залагаат за независност на Тајван, пренесе Ројтерс.

Заменик-министерот за надворешни работи на Тајван Александар Јуе на прес-конференција рече дека потпретседателот на Тајван ќе ги посети САД на пат за Парагвај и по неговата посета на таа земја.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Тајван можете да ги прочитате ТУКА.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бајден: Трамп не може да се сети на името на неговата сопруга