Потпретседателот на Тајван бил во САД, Кина започна воени вежби

Сподели со своите пријатели

Кинеската војска денеска почна воени вежби во близина на Тајван, наведувајќи дека тоа е сериозно предупредување за сепаратистичките сили поради посетата на потпретседателот Вилијам Лаи на САД.

Loading...

Лаи, кој е фаворит на претседателските избори во јануари, се врати вчера од САД, каде официјално имаше само попатни станици на пат кон и од Парагвај, иако имаше говори додека беше во земјата.

Кина: Ова е сериозно предупредување против сепаратистичките сили на Тајван

Пекинг го смета Тајван за дел од својата територија, на што тајванската влада се противи.

Источната команда на кинеската војска објави дека спроведува заеднички поморски и воздушни борбени патроли околу островот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  На американската влада ѝ се заканува блокада поради неусвојувањето на буџетот

Исто така, се вели дека обуката на поморските и воздушните сили се одржува со фокус на координација на бродови и авиони и контрола на запленувањето со цел да се тестираат вистинските борбени способности на воените сили.

„Ова е сериозно предупредување против тајванските сепаратистички сили кои се залагаат за независност во дослух со надворешни сили за да провоцираат“, соопшти Источната команда.

Тајван: Почетокот на воената вежба го нагласува милитаристичкиот менталитет

Тајванското Министерство за одбрана остро ги осуди воените вежби на Кина, велејќи дека ќе испрати соодветни сили да одговорат и дека има способност, решителност и доверба да обезбеди национална безбедност.

Loading...

„Иницирањето воена вежба овојпат не само што не помага за мирот и стабилноста во Тајванскиот теснец, туку го нагласува и милитаристичкиот менталитет“, се вели во соопштението на Министерството.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тројца мажи во Британија обвинети за планирање терористички напад

Во април, Кина организираше воени вежби во близина на Тајван, откако претседателката Цаи Инг-вен се врати од Калифорнија, каде што се сретна со претседателот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти на враќање од Централна Америка.