Виктор Орбан

Сподели со своите пријатели

Светот е поблиску од кога и да е локалниот конфликт да стане светска војна, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан. Loading… Тој за унгарското радио изјави дека лидерите на западниот свет се „зафатени од воена треска“, дека држат говори во кои повикуваат на победа во војната и испраќаат сè поопасноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Унгарскиот премиер Виктор Орбан вчера изјави дека Унгарија е заинтересирана за одржување на врските со Русија, но додаде дека се сомнева дека тоа ќе биде можно во иднина. Loading… „Продолжувањето на односите меѓу ЕУ и Русија е остварливо, но далеку од реалноста. Затоа е потребно да се размислува за тоаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто изјави дека Министерството за надворешни работи работи на подготовките за посетата на премиерот Виктор Орбан на Киев. Loading… „Кога ќе дојде време за посета, ќе отпатува и унгарскиот премиер (во Киев), Министерството за надворешни работи моментално работи на нејзината подготовка“, изјави Сијарто за унгарскиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владејачката партија Фидес на унгарскиот премиер Виктор Орбан ќе поддржи ратификација на влезот на Финска и Шведска во НАТО, соопшти пратеничката група на таа партија. Loading… Унгарските пратеници вчера го започнаа процесот на ратификација за влез на скандинавските земји во НАТО по неколкумесечно одложување, објави Ротерс. Ваквата одлука уследи откакоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Унгарија има репутација на бунтовник во Европската унија, а дали таа репутација уште еднаш ќе ја потврди ќе покаже расправата во унгарскиот парламент за прием на Финска и Шведска во НАТО. Loading… Само Унгарија и Турција сѐ уште ги немаат ратификувано протоколите за прием на овие две земји во НАТО,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Однесувањето на унгарскиот премиер Виктор Орбан на средбата на лидерите на ЕУ и премиерите на земјите-членки на Унијата и понатаму ја окупира светската јавност, речиси повеќе од обраќањето на украинскиот претседател Володимир Зеленски. Loading… Имено, за време на вчерашната средба, Виктор Орбан прилично го игнорираше претседателот на Украина, а сегаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Коментарите на унгарскиот премиер Виктор Орбан пред странските новинари дека Украина е „ничија земја“, како и за членството на Унгарија во ЕУ, предизвикаа жестоки реакции во текот на викендот, покажувајќи дека унгарскиот премиер не ја изгубил моќта да направи силни изјави. Loading… Унгарскиот амбасадор во Киев беше повикан од украинскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинското Министерство за надворешни работи ќе го повика на консултации унгарскиот амбасадор поради „апсолутно неприфатливите“ изјави на унгарскиот премиер Виктор Орбан за Украина, објави во петокот Киев. Loading… Таа најава е показател за ново влошување на односите меѓу двата соседа. Унгарија постојано ги критикуваше санкциите на Европската унија против РусијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Унгарија ќе стави вето на сите санкции на ЕУ против Русија кои влијаат на нуклеарната енергија, изјави во петокот унгарскиот премиер Виктор Орбан на државното радио. Loading… Украина ја повика 27-члената ЕУ да ја вклучи руската државна компанија за нуклеарна енергија Росатом под санкции, но Унгарија, која има руска нуклеарнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека санкциите на Европската унија против Русија се грешка и мора да престанат. Loading… Говорејќи за унгарското државно радио, Орбан рече дека доколку се укинат санкциите против Русија, цените на енергијата и инфлацијата ќе се намалат на половина. Според Орбан, ЕУ мора да донесе политичкаПрочитај повеќе