Виктор Орбан

Сподели со своите пријатели

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Унгарците на изборите за Европскиот парламент (ЕП) покажале дека ќе ги казнат оние кои „работат против својата татковина во Брисел“ и дека „испратиле јасна порака дека сакаат мир“. Loading… Орбан, на состанокот на неговата партија Фидес и нејзините коалициони партнери Христијанско-демократската народна партија (КДНП),Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Унгарија мора по секоја цена да избегне учество во евентуална интервенција на НАТО во Украина, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан во интервју за државното радио. Loading… Орбан рече дека Унгарија не треба ни да учествува во фазата на планирање, додавајќи дека постои ризик унгарските воени единици да бидат префрлениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Доналд Трамп, потенцијален републикански кандидат на претседателските избори во САД и Европската унија би можеле да го прекинат конфликтот во Украина за 24 часа, изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан. Loading… – Ако Трамп и ЕУ сакаат да ја завршат војната (во Украина), тоа можат да го направат за 24 часа.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Пактот за азил и миграција, кој беше усвоен од Европскиот парламент во средата, претставува „нов клинец во ковчегот на Европската унија“. Loading… „Единството е мртво, нема сигурни граници. Унгарија нема да попушти пред лудилото на масовната миграција. Потребни се промени во Брисел за даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бразилската полиција истражува зошто поранешниот претседател Жаир Болсонаро минатиот месец поминал две ноќи во унгарската амбасада во Бразилија веднаш откако му бил одземен пасошот во истрагата за наводен заговор за организирање воен удар, изјави денеска информиран извор. Loading… Изворот, кој сакаше да остане анонимен, изјави за Ројтерс дека полицискиот извештајПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Западните земји би можеле да одлучат да испратат војници во Украина за два до три месеци, изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан. Loading… – Најалармантно е што она што беше незамисливо пред два до три месеци станува секојдневен настан два до три месеци подоцна – изјави Орбан за „Кошут радио“. ТојПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Будимпешта протестираше поради коментарите на американскиот претседател Џо Бајден дека унгарскиот премиер Виктор Орбан се обидува да воспостави „диктатура“. Loading… Унгарија нема да ги толерира овие „лаги“, изјави во вторникот на новинарите министерот за надворешни работи Петер Сјјрото, пренесува Раша Тудеј. Бајден ги даде коментарите минатиот петок за време наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На светот му е потребна победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД затоа што само силен американски лидер може да обезбеди стабилност и безбедност на меѓународниот поредок, изјави унгарскиот министер за надворешни работи во интервју за порталот Breitbart News. Loading… Питер Сијарто во интервју објавено вчера изјави декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Доналд Трамп вети дека нема да ѝ дава пари на Украина доколку стане претседател, а без Америка, Европа нема да може да го финансира конфликтот и тој ќе заврши, изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан. Loading… „Очигледно е дека самата Украина не стои на свои нозе. Ако Американците дадат оружје иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неопходно е да се направи се за да се спречи конфликт меѓу Русија и НАТО, изјави за Спутник унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто, коментирајќи ја скандалозната аудио снимка од разговорот на офицерот на германскиот Бундесвер за планирање напад на мостот на Крим со проектили „Таурус“. Loading… Сијарто потсетиПрочитај повеќе