Валериј Залужњи

Сподели со своите пријатели

„За време на целосната агресија, Русија загуби двојно повеќе авиони во Украина отколку што Советскиот Сојуз загуби за време на десетгодишната војна во Авганистан“, ова го соопшти врховниот командант на вооружените сили на Украина Валериј Залужњи на неговиот Телеграм канал, пренесува украинската новинска агенција. Loading… „За време на сеопфатната агресија,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украина ги обвини руските сили за напад на цивилна инфраструктура како одговор на брзата офанзива на украинските трупи за време на викендот, што ја принуди Русија да го напушти главниот бастион во регионот Харков. Loading… Украинските власти соопштија дека целите на одмаздничките напади биле објекти за вода и термоцентрала воПрочитај повеќе