САД: Вагнер се подготвува да ги опреми Хезболах или Иран со ПВО систем

Сподели со своите пријатели

Белата куќа објави неодамна декласифицирани разузнавачки информации во кои се наведува дека руската приватна воена компанија Вагнер се подготвува да обезбеди ги „Хезболах или Иран“ со противвоздушна одбрана.

Loading...

Ова го соопшти портпаролот на Советот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби и додаде дека Вагнер се подготвува да ја даде оваа можност по директива на руската влада, пренесува Си-Ен-Ен.

Разузнавањето не кажува од каде би дошол против воздушниот систем.

Сепак, Си-Ен-Ен јавува дека Вагнер имал задача да го достави ракетниот систем земја-воздух СА-22 од Сирија на либанскиот Хезболах.

Сирискиот претседател Башар ал Асад се согласил да му обезбеди на Хезболах руски ракетен систем, познат како Панцир, изјавија за Си-Ен-Ен два извори запознаени со разузнавањето.

„Внимателно ќе следиме дали Вагнер ќе обезбеди воена опрема за Хезболах или Иран. Подготвени сме да воведеме антитерористички санкции против руски поединци или компании кои вршат дестабилизирачки трансфери на оружје“, велат изворите.