Вагнер се враќа од Африка за напад на Харков

Сподели со своите пријатели

Припадниците на платеничката вооружена формација „Вагнер“ ќе се вратат од мисијата во Африка на фронтот во Украина по наредба на Кремљ, објави Американскиот институт за проучување на војната, повикувајќи се на руски извори.

Loading...

Како што е наведено, дел од членовите на Вагнер ќе бидат префрлени во Белгородската област на самата граница на Русија и Украина, од каде дополнително ќе бидат распоредени на акција во правец на Харков.

Регионот Белгород се наоѓа на само 40 километри од вториот по големина град во Украина, а веќе на големо се шпекулира дека Харков ќе биде новата цел на руската офанзива.

Покрај тоа, територијата на регионот Белгород е активно вклучена во конфликтот, бидејќи украинската армија речиси секојдневно го гранатира Белгород.

Мисија во Африка

Според извор од Институтот за проучување на војната МЦВ, во Москва веруваат дека генерал-полковник на главната руска воена разузнавачка управа (ГРУ) Андреј Аверјанов не се придржувал до поставените рокови кога станува збор за развојот на Африка. Корпус како огранок на Вагнер на тој континент.

„Во тек се подготовки за префрлање на избраните единици од Африка во регионот на Белгород“, изјави изворот на Институтот во Вашингтон.

Во извештајот на ICW се наведува дека сегашното регрутирање на Вагнерци за Африканските корпус може да биде само покритие за собирот на платеници кои треба да бидат префрлени во регионот на Белгород.

Украинскиот Киев Тајмс објави дека членовите на Африканскиот корпус биле распоредени на 12 април во Нигер, а останува нејасно дали изворот на МЦВ тврди дека целиот корпус целосно ќе ги прекине операциите во Африка или дека само одредени единици ќе бидат префрлени во руската Украинската граница.

Loading...

Полковник на нова задача

Генерал-полковник Андреј Аверјанов, наводно, претходно бил член на руска делегација која имала контакти со официјални лица во Буркина Фасо, Нигер и Мали.

Се вели дека за време на тие состаноци тој изгледал длабоко инволвиран во обидите на руската влада да ја преземе или интегрира „Групата Вагнер“.

Се вели дека Аверјанов е шеф на единицата 29155 ГРУ, која претходно беше поврзана со различни инциденти, вклучувајќи го и обидот за атентат врз поранешниот руски агент Сергеј Скрипал во Велика Британија во 2018 година.

Во извештајот се додава дека неодамнешните истраги покажале дека единицата наводно учествувала во енергетски или акустични напади со оружје против персоналот на американската влада и во САД и во странство.