Урсула фон дер Лајен (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Водечката европска политичка групација, централно-десничарската Европска народна партија (ЕПП), се очекува денеска да ја поддржи претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, за втор мандат на таа позиција. Loading… Фон дер Лајден е единствената кандидатка на листата на ЕПП, што и ги зголемува шансите да добие нов мандат.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската унија треба да размисли за користење на профитот од замрзнатите руски средства за купување воена опрема за Украина, изјави денеска претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен. Loading… „Време е да започнеме разговор за користење на неочекуваните профити од замрзнатите руски средства за заедничко купување на воена опремаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, вечерва треба да пристигне во Албанија, каде утре се одржува самитот Украина – Југоисточна Европа, а Тирана од денеска е под силни безбедносни мерки, пишуваат албанските медиуми. Loading… Според Voxnews, околу 1.600 полицајци ќе бидат ангажирани во безбедносните мерки, вклучително и интервентни тимови и антитерористичкатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска пристигна во Киев по повод одбележувањето на двегодишнината од руската агресија врз Украина. Loading… Освен неа, во Украина ќе дојдат и италијанската премиерка Џорџа Мелони, белгискиот премиер Александар Де Кроа и канадскиот премиер Џастин Трудо. Лајен во објава на платформата ХПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Француските пратеници во Европскиот парламент (ЕП) од десничарската партија „Републиканци“ (Les Republicains) кои ќе бидат избрани во јуни, нема да гласаат за вториот мандат на Урсула фон дер Лајен на чело на Европската комисија, дури и ако таа е нивниот кандидат на пратеничката група на Европската народна партија (ЕПП), соопштијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Урсула фон дер Лајен денеска на состанокот на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) во Берлин ќе соопшти дека планира да се кандидира за втор мандат како претседател на Европската комисија, пишува Гардијан. Loading… Шефицата на најмоќната институција во Брисел изминатава година не сакаше да го коментира ова прашање, но се чини декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската народна партија (ЕПП) повторно ќе ја номинира Урсула фон дер Лајен за функцијата претседател на Европската комисија на конгресот во март, под услов таа да го сака тоа, изјави за Ројтерс висок претставник на Европската унија. Loading… Фон дер Лајен сè уште јавно не се изјаснила дали сака даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека е уверена оти сите 27 земји-членки ќе постигнат решение за обезбедување средства за Украина и посочи дека ЕУ ќе започне свои реформи за да се подготви за Унија од 30 или повеќе членови. Loading… Фон дер Лајен, обраќајќи сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска се залагаше дека Европската унија (ЕУ) треба да обезбеди голема финансиска поддршка за Украина и силно да ја поддржи кандидатурата на Киев за пристапување во ЕУ. Loading… Таа зборуваше во пресрет на, како што се смета, клучен самит на европските дваесетПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерите на Европската унија се сретнаа со кинескиот претседател Си Џинпинг во четвртокот во Пекинг за да разговараат за прашања кои се движат од трговскиот дисбаланс на двете страни до Украина. Loading… Си ја повика Унијата да соработува со Кина со цел да се обезбеди глобална стабилност, да се зголемиПрочитај повеќе