УНХЦР

a group of people standing next to each other holding signs

Сподели со своите пријатели

Специјалните известувачи на ОН ја изразија својата загриженост поради бранот напади, акти на одмазда, криминализација и санкции ширум светот против оние кои јавно изразуваат солидарност со жртвите од конфликтот меѓу Израел и Палестина, пренесува агенцијата Танјуг. Loading… „Повиците за прекин на насилството и нападите во Газа, или за хуманитарен прекинПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР) објави дека ја доделува својата највисока годишна награда на поранешната германска канцеларка Ангела Меркел за нејзините напори да и дозволи на Германија да прими повеќе од милион бегалци, главно од Сирија, и покрај критиките. Loading… Портпаролот на УНХЦР рече дека Меркел е добитничкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска во просториите на Министерството за внатрешни работи од Претставништвото на УНХЦР, Високиот комесаријат за бегалци при ОН, беше извршено предавање на донација на компјутери, што се состои од 46 компјутери (41 персонален компјутер и 5 лаптоп-компјутери) за потребите на Граничната полиција, во вредност од 2,5 милиони денари. На церемонијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР) денеска соопшти дека досега повеќе од четири милиони луѓе ја напуштиле Украина, по рускиот напад врз оваа земја, во најголемата бегалска криза во Европа од Втората светска војна. Loading…   Руските сили уништиле две украински складишта за оружје   УНХЦР објави декаПрочитај повеќе