УХМР (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Утринава во земјава преовладува претежно облачно и постудено време, особено на планините и повисоките места. Има слаб локален снег во Пелагонија, а на другите места врнежите престанаа. На некои повисоки места и планините во западните делови има ниска облачност и намалена видливост која изнесува до 50 метри. Дува слаб ветерПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Изутринава времето во Македонија е променливо облачно, во западните делови на повисоките планините има локални врнежи од снег, а на пониските места има локален дожд. Дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Под влијание на влажна и постудена воздушна маса денеска ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Под влијание на влажна и постудена воздушна маса за време на викендот ќе има врнежи од дожд, а на повисоките места и планините врнежите ќе бидат од снег, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Пообилн и врнежи ќе има во јужните и југозападните делови, особено во сабота. Вкупната количина наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во текот на ноќта и во раните утрински часови времето беше променливо облачно со слаб до умерен ветер од променлив правец. Слаби врнежи од дожд имаше во Охрид, а во Лазарополе сеуште врне снег. Во Штип има појава на магла со ограничена хоризонтална видливост од 50м, информираат од Управата заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Утринава во поголемиот дел од земјата е ведро и посвежо. со слаб југоисточен ветер. На југоисток има мал до умерена облачност. Во Демиркаписко има слаба магла, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Претпладне сончево со мала до умерена облачност од средината на денот и со слаб до умерен југоисточен ветерПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според синоптичарите на УХМР, денес во Македонија се очекува сончево и топло време со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен, а долж Повардарието од северозападен правец.. Loading… Утринската температура во земјава ќе биде во интервалот од 3 до 9, а највисоката дневна ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен правец кој повеќе ќе биде изразен во западните делови од земјава. Loading… Утринската температура се движи од еден до девет, а дневната ќе биде од 19 до 23Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што информира УХМР во дневниот билтен, денес се очекува променливо облачно време со повремен локален дожд, особено претпладне. Loading… Попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува слаб, а вдолж Повардарието умерен ветер од северозападен правец. Максималната температурата ќе биде во интервал од 15 до 23 степени. За време наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според метеролозите, денес се очекува умерена облачност која попладне и навечер ќе донесе услови за повремен и сосема слаб локален дожд. Поверојатно е дека овие врнежи ќе бидат застапени во северната половина од земјата. Loading… Малку посвежо ќе биде преку ден во котлините од југозападниот крај. Таму максималната ќе има вредност околу 17°С.Прочитај повеќе