Твитер

Сподели со своите пријатели

Ентони Албанез, премиерот на Австралија, го нарече Илон Маск „арогантен милијардер“ по расправијата поради неподготвеноста на социјалната мрежа Х да ја отстрани снимката од прободувањето во црква. Loading… Во понеделникот австралискиот суд ѝ нареди на компанијата на Маск, позната како Твитер, да ги отстрани снимките од минатонеделниот напад во Сиднеј.Прочитај повеќе

a 3d rendering of the letter x

Сподели со своите пријатели

Профитот е крајната цел на сè, па затоа секој размислува за начини како да заработи повеќе. Loading… Така, новите корисници на поранешниот Твитер (секашен Икс) ќе треба да плаќаат мали парични надоместоци за да си отворат профили и да добијат можност за објавување, споделување и лајк. Оваа вест не еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Судија на Врховниот суд на Бразил отвори истрага против Илон Маск, откако мултимилијардерот рече дека повторно ќе ги активира сметките на платформата X што судијата наредил да бидат блокирани. Loading… Маск на платформата објави дека ограничувањата се укинати бидејќи судската наредба е неуставна. Тој, исто така, го повика судијата АлександреПрочитај повеќе

a white twitter logo and a white twitter sticker

Сподели со своите пријатели

X обично заработува најмногу во последните месеци од годината, бидејќи тогаш брендовите ги зголемуваат своите кампањи за празнични шопинг. Loading… Сепак, според извештаите, заработката на компанијата за овој квартал ќе биде различна од вообичаеното. Врз основа на внатрешни документи, над 100 брендови и други огласувачи, како што се политичките кандидати,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Илон Маск се извини за неговата антисемитска објава на X Network претходно овој месец. Loading… Тој рече дека неговиот пост во кој се одобрува антисемитизмот е најглупавата што ја објавил во неговото прво интервју за мејнстрим медиумите, откако беше обвинет за ширење антисемитизам. Но, како што пренесува CNN, во истоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Милијардерот и сопственик на социјалната мрежа Икс, Илон Маск, денеска во Ерусалим треба да разговара со израелскиот претседател Исак Херцог за борбата против антисемитизмот на интернет, соопшти израелското претседателство. Loading… Во разговорот кој ќе се одржи попладне ќе учествуваат претставници на семејствата на заложниците кои ги држи палестинскиот Хамас, аПрочитај повеќе

a white card with a black x on it

Сподели со своите пријатели

IBM претходно го прекина своето рекламирање, наведувајќи ја загриженоста за говорот на омраза. Loading… Сега, другите големи компании, исто така, го повлекуваат своето рекламирање од платформата X поради зголемениот притисок врз антисемитската содржина на платформата. Apple, Disney и Lionsgate, наводно, ги суспендираат рекламите откако Илон Маск јавно промовираше антисемитизам иПрочитај повеќе

a person holding a cell phone with social media on the screen

Сподели со своите пријатели

Илон Маск потврди на интерен состанок дека X ќе се претвори во апликација за запознавање, дел од целокупната трансформација на платформата во „апликација за секого“. Loading… Платформата X (порано позната како Твитер) наскоро добива нови функции, кои ќе ѝ овозможат да понуди потечно искуство на запознавање и дружење со другиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вредноста на социјалната мрежа „Х“ (поранешен Твитер) падна од 44 милијарди долари на само 19 милијарди долари во рок од една година. Loading… Според некои странски медиуми, бројот на активни корисници месечно се намалува за 15 отсто, а приходите од реклами се намалени за дури 60 отсто. Првиот човек одПрочитај повеќе

a 3d rendering of the letter x

Сподели со своите пријатели

Конечно се случува: X (порано познат како Твитер) започна да пласира уште една функција што никој не ја побара. Loading… Сега корисниците ќе можат меѓусебно да се јавуваат преку аудио и видео повици на платформата. Не е изненадување, но никој не знае за што служат овие функции Ова не еПрочитај повеќе