Турција

Турција, официјално Република Туркије, е трансконтинентална земја. Лоцирана е главно на полуостровот Анадолија во Западна Азија, со мал дел на Балканскиот Полуостров во Југоисточна Европа.

Турците го сочинуваат огромното мнозинство од населението на нацијата, а Курдите се најголемото малцинство.

Анкара е главен град на Турција, додека Истанбул е нејзиниот најголем град и финансиски центар.

Нема федерален систем, а покраините се подредени на централната власт во Анкара.

Таа е регионална сила и новоиндустриски развиена земја, со геополитички стратешка локација.

Нејзината економија е класифицирана меѓу економиите во развој и водечки во растот.  Според економија е дваесет и трета по големина во светот.

Во продолжение сите вести од Турција.

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган денеска разговараше со неговиот руски колега Владимир Путин. Loading… Дирекцијата за комуникации на турското претседателство соопшти дека Путин во телефонски разговор му го честитал роденденот на Ердоган, пренесува ТРТ. Се известува и дека Путин му се заблагодарил на Ердоган за неговиот придонес воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Не може да има мир додека Израел не ги признае основните права на палестинскиот народ и формирањето на државата Палестина во границите од 1967 година, изјави во четвртокот турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Loading… Турскиот претседател рече дека повиците за мир во Појасот Газа, каде Израел уби повеќе од 28.000Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека односите меѓу Турција и САД покажуваат позитивен тренд, откако постигна напредок во договорот за продажба на американски авиони Ф-16 на Анкара, објавија денеска турските медиуми. Loading… Ердоган во средата на новинарите за време на повратниот лет од Каиро изјави дека има се повеќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Товарен брод потона утринава во Мраморното Море, јужно од Истанбул, а шест морнари се водат за исчезнати, соопштија турските власти. Loading… Товарниот брод долг 69 метри, кој превезувал сува стока, испратил сигнал за помош веднаш по 6:30 часот по локално време додека бил во близина на брегот на островот Имрали,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска пристигна во посета на Египет, каде што ќе се сретне со својот колега Абдел Фатех Ал Сиси за прв пат од 2012 година. Loading… Ердоган нагласи дека дијалогот ќе се фокусира на израелските акции во Појасот Газа, пренесува Ројтерс. Лидерите, чии односи беа нарушениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Партијата АКП на Ердоган работи на формирање огранок во Германија. За почеток, како што пренесуваат медиумите, таа би можела да учествува на европските избори на 9 јуни. Loading… Своето незадоволство го изразуваат политичарите на повеќе партии во Германија. Политичарите од повеќе партии во Германија изразија загриженост поради можното формирање наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската влада одобри продажба на 40 нови борбени авиони Ф-16 на Турција во вредност од 23 милијарди долари, откако Анкара го ратификуваше приемот на Шведска во НАТО. Loading… Договорот вклучува и комплети за модернизација на 79 постоечки турски авиони Ф-16, пренесува АП. Потегот дојде само неколку часа откако Турција воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белата куќа денеска испрати писмо до членовите на Конгресот во кое ги повикува да ја одобрат продажбата на Lockheed Martin F-16 и комплетите за модернизација на Турција во вредност од 20 милијарди долари, објави Ројтерс, повикувајќи се на неименувани извори. Loading… Турскиот парламент во вторникот ја ратификуваше кандидатурата на ШведскаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Унгарскиот премиер Виктор Орбан во вторникот објави дека го поканил шведскиот премиер да ја посети Будимпешта и да преговара за членството на неговата земја во НАТО алијансата, закочена од Унгарија и Турција. Loading… „Денеска испратив покана до премиерот Улф Кристерсон да ја посети Унгарија за да преговара за прием наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Девет лица загинаа, а 30 се повредени, од кои 13 потешко, кога автобус се преврте во вторникот во областа Ајдинџик во јужната турска провинција Мерсин. Loading… Меѓуградскиот патнички автобус, кој се движел кон југоисточната провинција Мардин од областа Мармарис во западна Мугла, удрил во бариера на излезот од тунелот СаријарПрочитај повеќе