Турција

Турција, официјално Република Туркије, е трансконтинентална земја. Лоцирана е главно на полуостровот Анадолија во Западна Азија, со мал дел на Балканскиот Полуостров во Југоисточна Европа.

Турците го сочинуваат огромното мнозинство од населението на нацијата, а Курдите се најголемото малцинство.

Анкара е главен град на Турција, додека Истанбул е нејзиниот најголем град и финансиски центар.

Нема федерален систем, а покраините се подредени на централната власт во Анкара.

Таа е регионална сила и новоиндустриски развиена земја, со геополитички стратешка локација.

Нејзината економија е класифицирана меѓу економиите во развој и водечки во растот.  Според економија е дваесет и трета по големина во светот.

Во продолжение сите вести од Турција.

Сподели со своите пријатели

Група од 27 американски сенатори го повикаа американскиот претседател Џозеф Бајден да ја одложи продажбата на борбени авиони Ф-16 на Анкара додека Турција не им дозволи на Шведска и Финска да се приклучат на НАТО. Loading… Повикот доаѓа додека Шведска и Финска чекаат Турција да ја одобри нивната апликација заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Норвешкиот амбасадор во Анкара денеска беше повикан во Министерството за надворешни работи на Турција, откако беше одобрен протест во Норвешка, што турските власти го сметаат за провокативен чин на напад на Куранот. Loading… Според информациите добиени од дипломатски извори, утре во Норвешка ќе биде спроведена акција против Куранот, објави турскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шведска денеска најави дека ќе работи на заострување на законот за членство во терористички организации, по заедничкиот договор со Турција за борба против тероризмот, со цел да се надминат турските приговори за членството на Шведска во НАТО. Loading… Шведскиот министер за правда Гунар Стромер го опиша новиот закон, за којПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турција денеска ги критикуваше западните земји кои привремено ги затворија своите конзулати во Истанбул, загрижени за нивната безбедност поради можни одмазднички напади по палењето на Куранот на протестите во европските земји. Loading… Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу рече дека затворањето на конзулатите и предупредувањата за патување во ТурцијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерите на земјите кандидати за НАТО Шведска и Финска планираат да се сретнат во четврток во Стокхолм, еден ден откако турскиот претседател изјави дека Хелсинки може да добие зелено светло од Анкара, но не и од Стокхолм. Loading… Финската премиерка Сана Марин е првиот шеф на влада што е применПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека земјата нема да даде зелено светло за прием на Шведска во НАТО се додека властите на таа скандинавска земја дозволуваат палење на Куранот под полициска заштита. Loading… „Нема да кажеме „да“ за влезот на Шведска во НАТО сè додека дозволувате нашата светаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неидентификувани напаѓачи истрелале осум ракети врз турска воена база во северен Ирак во средата, од кои две паднале во објектот, соопшти Антитерористичката група, безбедносна организација во автономниот курдски регион во Ирак. Loading… Едно лице во базата е рането, изјави извор од ирачките безбедносни сили кој одби да биде анонимен. НитуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Црноморските резерви на гас што ги откри Турција би можеле да ги покријат потребите на земјата во следните 30 години. Loading… Ова го изјави турскиот министер за енергетика и природни ресурси Фатих Донмез и додаде дека изградбата на фабриката за преработка на гас е речиси завршена. „Очекуваме првата фаза одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската амбасада во Турција денеска ги предупреди Американците за можни терористички напади врз цркви, синагоги и дипломатски претставништва во Истанбул, што е второ вакво известување од амбасадата за четири дена, по палењето на исламската света книга Куран во Европа. Loading… Американската амбасада предупреди на можни одмазднички напади на терористите воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во неделата навести дека Турција може да ја одобри кандидатурата на Финска за членство во НАТО, но не и за Шведска. Loading… „Доколку е потребно, можеме да испратиме поинаква порака во врска со Финска. Шведска ќе биде во неверување кога ќе испратиме поинаква порака заПрочитај повеќе