Тобијас Билстром

Сподели со своите пријатели

Шефот на шведската дипломатија Тобијас Билстром денеска изјави дека турскиот министер за надворешни работи Хакан Фидан му рекол дека очекува Турција да го ратификува приемот на Шведска во НАТО во рок од неколку недели. Loading… „Имав билатерален разговор со мојот колега, министерот за надворешни работи, при што тој ми речеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шведска ги исполни условите поставени од Турција за влез во НАТО, изјави министерот за надворешни работи Тобијас Билстром. Loading… Говорејќи на прес-конференција заедно со британскиот министер за надворешни работи Џејмс Клеверли во вторникот, Билстром рече дека со воведувањето на новиот закон за тероризам, Шведска ги исполнила последните услови за пристапувањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на шведската дипломатија денеска оцени дека неговата земја ги исполнила сите услови за членство во НАТО, апелирајќи до Турција и Унгарија да се откажат од противењето, а генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг најави дека наскоро ќе отпатува во Анкара по овој повод. Loading… „Шведска ги исполни сите обврскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шведска ќе го продолжи дијалогот со Турција за да се надминат приговорите што ги покрена Анкара во врска со апликацијата на земјата за членство во НАТО, изјави денеска шведскиот министер за надворешни работи Тобијас Билстром. Loading… „Верувам дека разговорите одат во многу позитивна насока“, изјави Билстром за новинарите во Берлин,Прочитај повеќе