тајланд

photo of brown bench near swimming pool

Сподели со своите пријатели

Службата за имиграција на тајландскиот град Пукет објави дека ги издала првите црвени и жолти картони според новиот систем за борба против прекршувањето на законот, пишува тајландскиот весник „Пхукет њуз“, повикувајќи се на властите, пренесува РИА Новости. Loading… „Во првата половина на март двајца Французи, државјанин на Украина и државјанинПрочитај повеќе

yellow and black road sign

Сподели со своите пријатели

Властите во Тајланд се обидуваат да лоцираат метален цилиндар со опасна радиоактивна содржина што исчезна од електрана оваа недела. Loading… Тајландските власти ја предупредија јавноста на сериозни здравствени ризици кои можат да настанат во случај на контакт со материјалот во цилиндерот, пишува CNN. Откритието доаѓа само два месеци откако АвстралијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

19-месечно бебе кое падна во бунар длабок 15 метри во Тајланд е спасено по 18-часовна спасувачка операција. Loading… Бебето паднало во бунар на фарма со маниока во северниот дел на Тајланд, јавува Би-Би-Си. Спасувачите биле пресреќни кога 19-месечната ќерка на работник од Мјанмар била извлечена од бунарот и пренесена наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку едно лице загина во пожар на танкер во Тајланд, а неколку лица се сметаат за исчезнати, јавува Ројтерс повикувајќи се на локални власти. Loading… Пожар избувна на танкер со нафта во тајландската провинција Самут Сонгхрам во вторникот наутро. Снимките од социјалните мрежи покажаа густ црн облак чад кој извираПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тајланд го укина доказот за вакцинација против корона како услов за влез во земјата, им рече Чарнвиракул на новинарите дека доказ за вакцинација против корона не е потребен бидејќи има доволно имунизација во Кина и на глобално ниво, а на оние кои не биле вакцинирани им е дозволено да влезатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во тајландскиот град Транг, луѓето се будат пред 4 часот наутро и одат во темни сали или киосци за брза храна за да го извршат својот утрински ритуал. Loading… Жителите на овој град имаат репутација на вистински гурмани кои јадат и до девет пати на ден. Нема многу места воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку едно лице загина во денешната експлозија на бомба во полициски комплекс во јужен Тајланд, изјави полицискиот потполковник Нити Суксан, заменик полициски комесар во провинцијата Наративат. Loading… Властите соопштија дека во експлозијата се повредени 29 лица и предупредија дека очекуваат бројот на жртвите да биде поголем, пренесува Ројтерс. „Тоа бешеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Знамињата на Кралството Тајланд се спуштени на половина копје во знак на жалост за смртта на 37 лица, меѓу кои 23 деца, во напад на градинка, јавува Ројтерс. Loading… Повеќето од децата кои беа убиени вчера во градинка во Утаи Саван, град на 500 километри североисточно од Бангкок. Биле избодениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 34 лица се убиени во масовно пукање во североисточна тајландска провинција, изјави портпаролот на полицијата за Ројтерс. Loading… Пукањето се случило во градинка во Нонг Буа Ламфу. Полицијата соопшти дека меѓу убиените има 22 деца и дека сторителот е поранешен полицаец. Повредени се вкупно 12 лица. Ројтерс јавува декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според извештаите, осомничениот е 34-годишен поранешен полицаец. Тој е во бегство. Loading… Според неофицијални информации, осомничениот се вика Пања Камраб, поранешен полицаец кој бил отпуштен од службата поради консумирање наркотична дрога.   Масакар во градинка на Тајланд: Најмалку 31 загинат   Локалните медиуми јавуваат дека тој избегал со бел пикап,Прочитај повеќе