Старлинк

A space satellite hovering above the coastline

Сподели со своите пријатели

Русија за три години би можела да добие сопствена верзија на сателитски интернет Starlink, пренесува Ведомости, повикувајќи се на изјавата на генералниот директор на групацијата на компании Јадро, Алексеј Шелобков. Loading… Компанијата за истражување на вселената Bureau 1440 планира до 2027 година да лансира 250 сателити во орбитата, што ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Киев се обидува да најде алтернатива за Starlink, но признава дека е невозможно целосно да се напуштат сателитските комуникации на Маск, пишува El Pais. Loading… Има малку замени за Старлинк, но тие постојат, изјави капетанот на вооружените сили на Украина Виктор Трегубов. „Доказ“, рече тој, е дека украинските беспилотни леталаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Милијардерот Илон Маск, наводно, повеќе пати го ограничувал пристапот на Украина до сателитската мрежа Starlink, што влијае на стратегијата на бојното поле на Киев. Loading… Најбогатиот човек на светот го отфрли барањето на украинската војска да го вклучи Старлинк во близина на Крим, полуостров анектиран од Русија, објави Њујорк Тајмс,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските средства за радио-електронско војување почнаа да го попречуваат сателитот „Старлинк“ во тактичката насока Лугано, изјави за Спутник пензионираниот потполковник Андреј Марочко на Народната милиција ЛНР. Loading… „Старлинк“ е сателитска мрежа од следната генерација дизајнирана да обезбеди широкопојасен интернет пристап насекаде во светот, пренесува Спутник. Сите информации поврзани со најновитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија се обидувала да употреби тајно оружје за да го блокира пристапот на украинската војска на интернет преку Старлинк, објави Вашингтон пост, повикувајќи се на таен извештај на американското разузнавање кој неодамна беше објавен на Дискорд. Loading… Според информациите на „Вашингтон пост“, Москва со месеци експериментирала со својот систем заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кога пред речиси една година започна руската агресија врз Украина, SpaceX беше меѓу првите што испрати помош во таа земја. И тоа во форма на неговите Starlink пакети за обезбедување сателитски интернет. Loading… За Украинците, стабилната врска на интернет беше важна за да се одржат донекаде нормални дигитални услуги, какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турција ја отфрли понудата на американскиот милијардер Илон Маск за активирање на Starlink, сателитски интернет сервис на SpaceX, по силниот земјотрес што ја погоди Турција. Loading… Еден корисник на Твитер го предупреди Маск дека има „сериозни проблеми во комуникацијата“ во Турција по земјотресот со јачина од 7,8 степени според РихтероватаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Извршниот директор на компанијата „SpaceX“ Илон Маск изјави дека околу 100 единици од сателитската интернет мрежа „Starlink“ сега се активни во Иран. Loading… „Се приближуваме до 100 активни единици во Иран“, напиша тој на Твитер, пренесе Ројтерс. Маск во септември изјави дека ќе започне Starlinks во Иран како дел одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Специјалните терминали на Starlink наскоро ќе пристигнат во авионите, па патниците ќе можат да остваруваат видео повици, да играат онлајн видео игри итн. Loading… Иако денес на сите ни треба време офлајн, далеку од екрани, постојани известувања, мејлови и информации со кои сме бомбардирани, некои се толку зависни од интернетПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот милијардер и сопственик на SpaceX, Илон Маск, објави дека компанијата го повлекла барањето до Пентагон да го преземе финансирањето на сателитскиот комуникациски систем Starlink во Украина. Loading… „SpaceX веќе го повлече барањето за финансирање“, напиша Маск во објавата на социјалната мрежа Твитер, коментирајќи ја статијата објавена од Politico. ПолитикоПрочитај повеќе