Старлинк

Сподели со своите пријатели

Русија се обидувала да употреби тајно оружје за да го блокира пристапот на украинската војска на интернет преку Старлинк, објави Вашингтон пост, повикувајќи се на таен извештај на американското разузнавање кој неодамна беше објавен на Дискорд. Loading… Според информациите на „Вашингтон пост“, Москва со месеци експериментирала со својот систем заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кога пред речиси една година започна руската агресија врз Украина, SpaceX беше меѓу првите што испрати помош во таа земја. И тоа во форма на неговите Starlink пакети за обезбедување сателитски интернет. Loading… За Украинците, стабилната врска на интернет беше важна за да се одржат донекаде нормални дигитални услуги, какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турција ја отфрли понудата на американскиот милијардер Илон Маск за активирање на Starlink, сателитски интернет сервис на SpaceX, по силниот земјотрес што ја погоди Турција. Loading… Еден корисник на Твитер го предупреди Маск дека има „сериозни проблеми во комуникацијата“ во Турција по земјотресот со јачина од 7,8 степени според РихтероватаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Извршниот директор на компанијата „SpaceX“ Илон Маск изјави дека околу 100 единици од сателитската интернет мрежа „Starlink“ сега се активни во Иран. Loading… „Се приближуваме до 100 активни единици во Иран“, напиша тој на Твитер, пренесе Ројтерс. Маск во септември изјави дека ќе започне Starlinks во Иран како дел одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Специјалните терминали на Starlink наскоро ќе пристигнат во авионите, па патниците ќе можат да остваруваат видео повици, да играат онлајн видео игри итн. Loading… Иако денес на сите ни треба време офлајн, далеку од екрани, постојани известувања, мејлови и информации со кои сме бомбардирани, некои се толку зависни од интернетПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот милијардер и сопственик на SpaceX, Илон Маск, објави дека компанијата го повлекла барањето до Пентагон да го преземе финансирањето на сателитскиот комуникациски систем Starlink во Украина. Loading… „SpaceX веќе го повлече барањето за финансирање“, напиша Маск во објавата на социјалната мрежа Твитер, коментирајќи ја статијата објавена од Politico. ПолитикоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската компанија SpaceX, во сопственост на Илон Маск, го известила Министерството за одбрана на САД дека повеќе не може да плаќа за сателитски комуникациски услуги Starlink кои ѝ се даваат на Украина, јавува CNN, повикувајќи се на документи до кои дошле. Loading… „Не сме во позиција да донираме дополнителни терминалиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Илон Маск доби одобрение од американската влада да го активира Старлинк во Иран. Loading… Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД презеле акција „за промовирање на слободата на интернет и слободниот проток на информации“ за Иранците. Властите го поддржаа Маск Министерството за финансии на САД издаде упатства за проширувањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сопственикот на Tesla најави дека ќе ја направи својата сателитска услуга Starlink достапна во Иран по протестите што ја потресуваат земјата поради ограничувањата на интернет. Loading… Иранската влада во средата го прекина пристапот до интернет на граѓаните по големите протести поради смртта на 22-годишната Махса Амини во полициски притвор. ЗасегаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската компанија „Спејс Икс“ успешно ја лансираше ракетата Фалкон 9 со нова рунда микросателити Старлинк, се наведува во соопштението на веб-страницата на компанијата. Loading… Лансирањето во петокот, од локацијата на американската вселенска база Ванденберг во Калифорнија, се случи во 14:40 часот по локално време, а во ниската орбита на ЗемјатаПрочитај повеќе